Martina Zákonová: Moje zahrada? Prostě idylka.

1. cena v kategorii zahrada, absolutní vítězka soutěže

„Do soutěže mě bez mého vědomí přihlásil manžel a děti. Neměla jsem o tom tušení,“ usmívá se dvaačtyřicetiletá obchodní zástupkyně Martina Zákonová, výherkyně Velké jarní soutěže Deníku. Za tři dny její zahrada pod ústeckým vrchem Malé Sedlo „nasbírala“ 1350 hlasů. „Hlasovali asi hlavně kamarádi, kolegové z práce“.

Na terasovité zahradě pracuje rodina již pět let. „Na začátku to tady vypadalo jako v džungli. Nálety, v noci tu ryla divoká prasata, ujížděly nám svahy“. A teď? Bazén, na terase zastřešený altánek, jemuž Martina Zákonová říká „letní byt“, dřevěná studna jako narozeninové překvapení, fontánka na dálkové ovládání. A navíc úžasný výhled na Ústí. „Zahrada ale stále není hotová, ještě chybí dodělat dvě její nejvrchnější „patra“.

Jiří Klempa: Jiříček a Pepíček jsou pány domu

2. cena v kategorii rodinný dům

Domek v Libochovanech na Litoměřicku koupili Klempovi před osmi lety a přestavěli na dvougenerační bydlení. Vlastně třígenerační: domek je totiž uzpůsoben pro co největší potěšení vnuků, Jiříčka (3,5 roku) a Pepíčka (2 roky).

„Původně to byl maminčin nápad a myslím, že velice dobrý,“ říká otec dětí, Jiří Klempa. „Kluci se v domečcích vyblbnou a vyřádí dosytosti. A občas tam s nimi skočím i já.“ U dětské pohádkové minivesničky nechybí ani bazén a trampolína.

Ladislav Pertl: Nádherné podkroví za rok dřiny. Stálo to za to

3. místo v kategoriích rodinný dům, kuchyně a koupelny

Ticho a nádherná vůně rozkvetlých stromů a květin. Útulný obývák přechází volně, oddělený jen barem a vinotékou, v kuchyni, z postele v pomerančově vymalované ložnici se dá dívat z okna ve zkoseném stropě. Prostorná koupelna s rohovou vanou a místo se našlo i na útulný pokojíček, kde bude jednou dětský pokoj. Tak to je dům Pertlových v Hradišti na Teplicku.

„Na počátku byl nápad, sprchový kout a dva stoly,“ začal své vyprávění sympatický učitel odborného výcviku oboru kuchař z teplické hotelovky, Ladislav Pertl. O tom, jak vlastníma rukama společně s tatínkem změnili nevyužitou půdu v nádherný podkrovní byt. Po večerech malovali, vymýšleli a zase měnili, jak velký prostor optimálně rozdělit příčkami.

Pak se pustili do práce, které věnovali celý rok všechen volný čas, včetně víkendů. „Stálo to za to,“ říká a je na svou práci a bydlení hrdý. I proto se zúčastnil naší soutěže, jen se zahradou to na „medaili“ nedotáhl. „A to jsem kvůli soutěži „ukecal“ maminku, zboural její starý skleník a na jeho místě během měsíce vybudoval jezírko. V tom už teď stříká vodotrysk a plavou ryby“.

A o co se hrálo?

Jarní soutěž: ceny