Celý Liberecký kraj pak hlásí již celkem sto devatenáct případů od počátku letošního roku.

„Pravidelně provádíme sérologické rozbory na zjištění protilátek proti černému kašli a zjistili jsme, že v letošním roce jsou nejohroženější skupinou děti kolem jedenácti let, ale zjistili jsme nedostatek protilátek i u dospělých lidí,“ uvedl před časem krajský epidemiolog Jaroslav Harman.

Počet letošních nakažených podle něj zdaleka nemusí být pravdivým údajem, číslo může být podhodnocené. Černý kašel má to specifikum, že je v prvních fázích velmi těžko rozpoznatelný. Lékaři jej často zamění za běžnou sezonní virózu,“ vysvětlil Harman s tím, že i příznaky mohou být totožné s tím, že nemoc se dá spolehlivě rozpoznat pouze laboratorním vyšetřením.

U černého kašle se nemusí objevit horečka, vyznačuje se však úporným dráždivým dlouhotrvajícím kašlem. To byl i případ jedenáctiletého Jakuba z Liberce, který si v nedávné době onemocněním černým kašlem prošel. Měl však to štěstí, že jeho dětská lékařka jej rozpoznala včas. „Kubík mi začal kašlat, tak jsem ho začala léčit sirupem na kašel a nechala ho týden doma,“ začíná svoje vyprávění Jakubova maminka Lucie.

Podle jejích slov kašel po týdnu polevil, tak ho poslala do školy. Dva dny na to se však kašel vrátil a v úpornější formě. „Večer jsem mu dávala na noc codein, ale stejně se mi kolem druhé hodiny ranní budil a skoro nemohl dýchat, jak ho trápil dusivý kašel,“ popisuje Lucie.

Neváhala proto a zašla s ním k lékařce, kterou po poslechu a vzhledem k tomu, že Jakub neměl teploty, ihned usoudila, že by se mohlo jednat o černý kašel.

Výsledky byly až po nemoci

Dostali jsme antibiotika a nabrali nám krev na rozbor. Na ten jsme museli ještě po třech týdnech a na základě těchto dvou rozborů krve vyšlo najevo, že Kuba skutečně černý kašel prodělal,“ doplnila Lucie s tím, že kašle se její syn zbavoval ještě další měsíc po dobrání antibiotik.

„Pokud kašel u pacienta přetrvává déle než jeden týden, mělo by padnout podezření na diagnózu černého kašle. Především pak, pokud člověka trápí noční kašel, který je až dávivý,“ upozornil Harman.

Černý kašel už většinou nezabíjí

Černý kašel podle jeho informací dnes v drtivé většině případů není smrtelný, jako tomu bývalo v minulosti. Lze jej léčit antibiotiky. Přesto však ke dvěma úmrtím v posledních letech došlo, a to v roce 2006 k jednomu a vloni rovněž k jednomu. V obou případech se jednalo o děti. Pokud černým kašlem onemocní dospělý, většinou ani neví, že se o černý kašel jedná.

Jedenáctileté děti budou přeočkovávat

Vláda ČR proto začala uvažovat o plošném přeočkování dětí kolem jedenácti let. Vše je prozatím v jednání. „Mám informaci, že vládní návrh o plošném přeočkování již prošel vnitřním i vnějším připomínkovacím řízením, prozatím však nemáme informaci, zda k přeočkování bude docházet již od počátku nového roku, jak bylo původně v plánu,“ vysvětlila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka.

Pokud chtějí rodiče z obav z nemoci své děti nechat sami očkovat, mohou se domluvit s dětským lékařem.