V celostátním měřítku byl únorový vývoj nezaměstnanosti podobný. Na konci února evidovaly úřady v Česku 461.254 uchazečů o práci, což je o 6149 méně než v lednu. Podíl nezaměstnaných klesl o desetinu bodu na 6,3 procenta. Nejnižší nezaměstnanost si dlouhodobě drží okres Praha-východ, kde se v únoru snížila o desetinu bodu na 2,6 procenta. Nejhůř na tom bylo Mostecko s nezaměstnaností 11,5 procenta.

„V řadě krajů se dostáváme v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009. Tehdy bylo bez práce necelých 429.000 lidí," uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Důvodů je podle ní hned několik. „Mírná zima, stále rostoucí počet volných pracovních míst, lepší komunikace úřadů práce se zaměstnavateli a samozřejmě celková hospodářská situace v ČR," komentovala a doplnila, že s příchodem teplejšího počasí se rozjedou sezonní práce a zaměstnavatelé začnou nabírat další pracovníky.

Navzdory útlumu sezonních prací volných míst v Česku dál ale přibývá. Úřady jich v únoru nabízely 114.826, což bylo o 7047 víc než v lednu. „Jde o nejvyšší počet volných pracovních míst od října 2008," doplnil ředitel odboru zaměstnanosti Jan Karmazín. Na jedno volné místo připadají v zemi čtyři uchazeči. V Libereckém kraji je situace ještě lepší na jedno místo připadá 3,4 uchazeče.

Největší nabídku práce má v kraji Českolipsko, kde je jedno volné místo pro 2,6 uchazeče.

Na opačném konci pomyslného žebříčku je s nezaměstnaností 7,1 procenta Liberecko, v lednu byla ještě o desetinu bodu vyšší. Bez práce je na Liberecku 8345 lidí.