Obrovské neštěstí jednoho může být pro jiného požehnáním. Tak zřejmě uvažují zástupci úvěrových společností, kteří se snaží v těchto dnech mezi zaplavenými najít nové klienty. Přímo v obcích, zdecimovaných srpnovou povodní, nabízejí lidem rychlé a snadno dostupné půjčky.

„Jedna společnost mi dokonce poslala nabídku na úvěr mailem s tím, že ji mám rozšířit mezi lidmi po obci. Jde většinou o známé nebankovní společnosti. Nahánějí v zaplavených obcích nové ovečky,“ řekla starostka Višňové Marie Matušková.

To, že v zaplavených oblastech přibylo po povodni zástupců úvěrových společností, potvrdila také ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.

„Máme informace, že obchodní zástupci odchytávali potenciální klienty po povodni přímo na ulici. To, co vypadá jako rychlá půjčka v okamžiku, kdy lidé potřebují každou korunu, se ale může ukázat jako lichva. Lidé si neuvědomují nejen vysoké úroky, ale ani to, že je tyto rychlé peníze mohou velice brzy dovést do dluhové pasti,“ doplnila ředitelka.

ČÍSLO DNE: 4
Tolik procent nezaměstnaných na Liberecku přichází o část svých dávek. Strhávají jim ji exekutoři za neplacené dluhy.

Právě na nebezpečí úvěrů upozorňoval projekt úřadu Finanční gramotnost. Jak prozradila ředitelka Kateřina Sadílková, právě rychlé úvěry zajímaly lidi ze zaplavených oblastí během trvání projektu nejvíce. „Upozorňovali jsme obyvatele z povodní poničených obcí na to, že když jim někdo nabízí snadnou půjčku, aniž by po nich chtěl nějaké potvrzení, třeba od zaměstnavatele, tak že je to podezřelé. Často jde o lichvu, která může vést k exekuci,“ podotkla ředitelka.

V současné době už 4 procenta lidí z Liberecka, evidovaných na úřadu práce, dostávají menší sociální dávky, než na jaké mají nárok. Důvod je prostý. Část jejich dávek jim každý měsíc ukrajují exekuce za nesplacené úvěry. „Obáváme se dalšího zadlužování domácností ze zaplavených obcí a dalšího zvyšování počtu exekucí,“ uvedla Kateřina Sadílková. Proto bylo dalším úkolem projektu Finanční gramotnost informovat obyvatele ze zatopených míst o tom, na jaké dávky v nouzi mají vůbec nárok. Lidé nevěděli, že mohou dostat pomoc až do výše 30 tisíc korun, pokud při řádění živlu přišli o ledničku nebo pračku.

Pracovníci úřadu práce objeli s projektem dosud 18 obcí Liberecka. Na jejich semináře přišlo zhruba 900 posluchačů. Ještě úředníkům zbývá 12 obcí. "Počet exekucí stoupá. Denně k nám volá 120 soudců nebo exekutorů s dotazem na lidi, kteří pobírají nějaké dávky. Hledají možnost, jak jim část dávek strhávat,“ dodala ředitelka.