Deset nových kloubových autobusů s pohonem na zemní plyn zakoupil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). V ulicích krajského města se objeví už v pondělí 28. září. „Nyní se s nimi seznamují řidiči a technici,“ uvedla mluvčí DPMLJ Martina Poršová. Jezdit budou na nejvíce vytížených autobusových linkách 12 a 25.

Oproti stávajícím „harmonikám“, jak se kloubovým autobusům přezdívá, jsou nové vozy vybaveny klimatizací, a to jak v části pro cestující, tak i v kabině pro řidiče, kterým nabídne větší komfort. „Řidič tam má dostatečný počet úložných prostor včetně ledničky pro pití,“ popsal místopředseda představenstva DPMLJ Martin Pabiška.

Osmnáct metrů dlouhé autobusy mají kamerový systém pro záznam, cestujícím nabídnou také nabíjecí USB porty.

Tomáš Rychecký.
Rychecký: Animace se tvoří také pro dospělé a doba covidová to ještě znásobila

Nákup nových vozů přišel dopravní podnik na 79,75 milionu korun, část investice uhradí dopravci díky evropským dotacím.

Dopravní podnik zakoupil poslední nová vozidla naposledy v roce 2017, jednalo se o typovou řadu Iveco Urbanway. Nové vozy značky Solaris nahradí starší ojeté vozy z německého Schwerinu a dopravních podniků Prahy a Zlína, které musel dopravní podnik urychleně nakoupit loni poté, co mu externí dopravce BusLine vypověděl smlouvu.

V Ostašově vedle školy otevřeli v roce 2011 Park bezpečí s interaktivními lavičkami.
Z archivu Deníku: Podívejte se jak otvírali Park bezpečí v Ostašově

Další čtyři klasické naftové autobusy získá dopravní podnik ještě letos. Půjde o první část ze zakázky na celkem 20 vozů. Dohromady má liberecký dopravce ve svém vozovém parku 100 autobusů, denně jich do provozu nasadí kolem 70.

Nákup nových vozidel si vynutil i změny v garážování ve Vilové ulici v Liberci. „Plochy se rozšířily o zhruba 2 500 metrů čtverečních, doplnilo se osvětlení a kompletně vyměnilo oplocení areálu. Úprava areálu včetně nového asfaltu přišla na 11 milionů korun.