„Ano, podařilo se nám situaci stabilizovat. Ve škole mám 65 dětí, což je ten nejmenší možný počet, který nám ukládá zákon,“ potvrdil Deníku zlepšenou situaci starosta Rynoltic František Kačena.

Provozovat školu však obec může jenom díky náborovému příspěvku, který už několik let nabízí rodičům dětí. „V současné době je ve škole sedm žáků, jejichž rodiče od nás dostali příspěvek ve výši deseti tisíc korun. Bez toho by se tady u nás školu podařilo udržet jen velmi těžko,“ uvedl Kačena.

Od nového školního roku má místní škola novou ředitelku. Tu minulou, Lenku Matusznou, totiž obecní úřad odvolal kvůli podezření z porušení zákona.

Problém byl v tom, že základní školu v loňském školním roce navštěvovalo o čtyři žáky méně, než měla v evidenci. Na neexistující žáky přitom škola čerpala státní dotace.

Ředitelka školy a vedení obce svalovali vinu za podvod jeden na druhého a škole hrozilo také okamžité uzavření. Ministerstvo školství nakonec rozhodlo, že škola bude mít kvůli nezákonnému čerpání dotací na neexistující žáky pro příští rok snížený rozpočet.

„Dostali jsme letos o 135 tisíc korun méně, takže provoz školy zvládáme s pomocí obecního rozpočtu, ze kterého uvolňujeme potřebné finanční prostředky. Ty peníze nám pak chybí, ale nic jiného nám nezbývá, když chceme školu v Rynolticích zachovat,“ vysvětlil starosta Kačena.

Leckdy velmi složitá situace škol v malých obcích by se mohla zlepšit již v příštím školním roce. Od 1. září by totiž měla začít platit novela školského zákona, v rámci které by se ustanovení o nejnižším možném počtu žáků ve třídách a na škole zrušilo. O samotné existenci škol by pak rozhodovaly obce jako zřizovatelé.

„Vinou současného školského zákona, který stanovuje minimální počet žáků nutný pro existenci školy, se malé obce dostávají do složitých situací. Školy, ve kterých třeba jen dočasně klesne počet žáků, totiž musí být zrušeny,“ vyjádřil již dříve Deníku svůj nesouhlasný postoj k současnému znění zákona hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.