„Největší ukrajinská města jsou bombardována. Hynou mladí ukrajinští chlapci, kteří vyšli se zbraní bránit svou zem. Chci vám říct, že my Ukrajinci, nedáme svoji zemi ruskému agresorovi. Do posledního člověka budeme bojovat za to, abychom zůstali svobodným a nezávislým národem a státem,“ pokračoval Shkurhan, jehož řeč vyvolala okamžitý potlesk.

Mluvil přitom od památníku obětem sovětské invaze do Československa v roce 1968, při níž v Liberci zemřelo několik lidí. „To samé, co se dělo v Liberci v roce 1968, se teď děje na Ukrajině. Prosím vás, abyste si uvědomili tu tragédii, která kdysi byla u vás a dnes je u nás. Prosím vás jako váš spoluobčan o podporu Ukrajiny, jejího národa a vlády všemi možnými prostředky. Přemýšlejte, jak můžete pomoci dnes ubohé Ukrajině, která se ale nevzdá,“ apeloval zpěvák na lidi na náměstí před libereckou radnicí.

Podpořit alespoň symbolicky Ukrajinu a její obyvatele přišli politici z města i kraje, místní obyvatelé, studenti, ale také Ukrajinci žijící v Čechách. Právě ti měli při proslovu Shkurhana slzy v očích. „Narodila jsem se na Ukrajině a stále tam mám rodinu a spoustu příbuzných. Moje srdce je na Ukrajině. Moc si vážím této podpory. Musíme se proti Putinovi postavit a ukázat, že proti ruské agresi není jen Ukrajina, ale celý svět,“ řekla se slzami v očích paní Oksana, která už 10 let žije v Liberci.

Od rána si telefonovala se známými na Ukrajině a zjišťovala, jaká je tam situace. „Jeden můj známý mi dokonce řekl, že se střílelo u něj u domu. Člověk si to nedokáže ani představit. Nedokázala jsem tomu uvěřit, že se to doopravdy stalo. Jsem tak rozrušená, že skoro nedokážu ani mluvit,“ vysvětlila Oksana, která jako jedna z mála přišla na náměstí s ukrajinskou vlajkou.

Ta v posledních dnech zavlála i na liberecké radnici a sídle Libereckého kraje. Zastupitelé města ve čtvrtek dopoledne na svém zasedání vyjádřili solidaritu a podporu Ukrajině a jejím občanům. V přijatém usnesení Liberec odmítá a odsuzuje porušení mezinárodních dohod a územní celistvosti Ukrajiny vojsky Ruské federace. Zároveň vyhlásilo město pomoc válečným uprchlíkům a vyzvalo poskytovatele ubytovacích služeb, aby je nabídly pro lidi prchající z Ukrajiny.

Hejtman Martin Půta uvedl, že poslal starostům všech 215 obcí v Libereckém kraji dopis s žádostí o vyhledání veškerých možných ubytovacích kapacit pro případné uprchlíky z válečných zón. Během proslovu na náměstí pak Půta řekl, že se celá Evropa probudila do temného dne evropských dějin. „Lidé v České republice si vzpomínají na září 1938, kdy nacistické Německo s podobnými argumenty, jako dnes používá ruský prezident Putin, obsadilo část Československa a také na všechno, co následovalo. Připomínáme si srpen 1968, kdy jsme byli okupováni sovětskými vojsky se slovy, že tady zajišťují mír. Myslíme na vás, myslíme na vaše rodiny a je nám líto, že nemůžeme být s vámi,“ uvedl Půta.

Na závěr setkání zazněla hymna Ukrajiny, kterou zazpíval Andrij Shkurhan. Na závěr poděkoval všem, že Ukrajinci mohou v Libereckém kraji pracovat a žít bok po boku s Čechy. „Chci vám poděkovat, že jste přišli podpořit Ukrajinu. Chci vám poděkovat za to, že jsme vaši bratři,“ dodal na závěr. Dav pak začal bezprostředně skandovat „Sláva Ukrajině a Jsme s vámi!“