Na plesovou sezónu vzpomíná i kapelník Big’O’Bandu Marek Ottl. „Za tu dobu jsme se stali kapelou, která si může vybrat, kde a co bude hrát. V posledních letech vystupujeme na plesech, kde nám je dobře,“ podotkl. Největší výzvu pro ně představoval Hejtmanský ples, a to především z hlediska dramaturgie a prostoru. „Každý ples má něco do sebe. Rádi jsme jezdili do Klokočí nebo do Hrádku nad Nisou. Prostě všude tam, kde nás mají rádi. A nezáleží na tom, zda to je zrovna maturitní, nebo tematicky laděný ples,“ dodal Ottl. Kouzlo těchto společenských událostí podle něj spočívá hlavně v lidech, kteří si užívají atmosféru. „Hrajeme kvůli nim. Ta energie, co z nich sálá, nás neuvěřitelně nabíjí a nutí nás jim to vracet,“ zdůraznil kapelník.

Za dobu své existence měli možnost vystupovat s celou řadou hudebníků. A právě při hraní s kapelou se podle něj pozná, jak dobrý je kdo muzikant a ovládá své řemeslo. „Skvělá spolupráce byla s Lucií Bílou, Ewou Farnou, Danem Bártou či Matějem Rupertem. Nejvíce mě oslovil Karel Gott, který otevřel dveře mojí mamince, aby ji nechal projít. Tím ukázal, jaký je to člověk,“ zavzpomínal muzikant.

Zatímco členové kapely mají vystupování jako koníček, samotný Ottl je na kultuře finančně závislý. „Aktuálně jsou ztráty nad dva miliony korun a bude se to navyšovat. Odpadnou další pravidelné akce. Být profi kapelou, tak už nehrajeme. To by bylo likvidační,“ poznamenal liberecký hudebník.

Se současnou nelichotivou situací nicméně bojuje. Jelikož je hudebníkem tělem i duší, rozhodl se přesunout do virtuálního světa prostřednictvím projektu #kulturaprezije, který produkuje s týmem spolku Kultura. Vystupuje jako její jednatel a především je hlavním tvůrcem nápadů a vedoucím projektů. Od vzniku série online akcí spojených názvem #kulturaprezije v listopadu loňského roku odvysílal spolek Kultura se svým týmem koncert patnácti kapel a divadel. „Zánik kultury je pro nás nepředstavitelnou záležitostí, a bude-li to jen trochu možné, budeme se snažit o to ji v našich životech udržet,“ řekla jedna z organizátorů Petra Loulová.

Koncert Big’O’Band

| Video: Youtube

Vystoupením ožije i zrekonstruované Severočeské muzeum v Liberci. V neděli 7. února zde proběhne slavnostní koncert vážné hudby v podání řady těles a sólistů především z Libereckého kraje, který se živě odvysílá ze sálů muzea a zavede posluchače přímo mezi exponáty. Vystoupení budou moct lidé zhlédnout na Facebooku muzea a spolku. „Jelikož pracovníci muzea a nedočkaví návštěvníci nemohou náležitě oslavit otevření nového chrámu múz, rozhodli jsme se společně s ředitelem muzea Jiřím Křížkem uspořádat tuto akci. Dále připravujeme Majáles. Musíme pracovat, jinak kulturně zemřeme,“ nastínil budoucí plány kapelník.

Našel na aktuální situaci nějaké pozitivum? „Spousta lidí v branži a politice ukázala svoji pravou tvář. U kapel se ukázalo, kdo chce dělat a tvořit a kdo si chce jen stěžovat a natahovat ruce,“ odpověděl Marek Ottl.

Kořeny Big’O’Bandu sahají až do velkého dechového orchestru Železničář, kde se setkávala většina muzikantů Liberecka. Jeho součástí byla také dechovka Liberečanka, ze které v 90. letech vznikl Big Band Luboše Ottla. Ten v roce 2010 předal kapelu svému synovi. Současný kapelník, trombonista, klavírista a zpěvák Marek Ottl se vydal vlastním směrem s intuicí zkušeného hudebního dramaturga a Big’O’Band dnes hraje téměř výhradně jeho originální aranže.