Co přesně skrývají útroby obrovského zábavního a obchodního centra Plaza na libereckém Šaldově náměstí nikdo kromě autorů projektu netuší. Co je ale jisté je to, že v prosklené části stavby na rohu jsou k pronájmu velké kanceláře.

„K dispozici jsou kanceláře v šesti patrech,“ upřesnila asistentka ze společnosti Plaza Centers Ivona Valentová. „V současnosti jsou volná jen první dvě patra, protože o pronájmu vrchních čtyř jednáme.“

Zájemcem o čtyři prostorné kanceláře je nejmenovaná pojišťovna. Zatím má jen prvotní návrh ceny. „Nájem se dělí na služby a nájem za plochu,“ vysvětlila Ivona Valentová. „Nájem je 8,5 eura za metr čtvereční, služby činí 2,5 eura za metr čtvereční.“ Za kancelář o výměře 190 metrů čtverečních tak nájemník dá při kurzu 25 korun za euro 52 250 korun za měsíc. „Tato cena není konečná, Plaza se zájemci ještě jedná o případných úpravách. Za nájem větších ploch lze dostat slevu,“ vysvětlil manažer Plazy Michal Svoboda.

Za měsíc i přes šedesát tisíc

Kanceláře ale nejsou dosud zařízené. „Místnosti jsou ve stavu před finálním dokončením, takže nejsou vůbec zařízené,“ uvedla Valentová. „Interiér si nájemník buď může zařídit sám, nebo to přenechat na centru Plaza, které dostavbu zařídí.“

Nechá–li si nájemník kancelář dodělat přímo od Plazy, bude po dobu tří let platit ještě 2,5 eura za metr čtvereční navíc. Výše zmíněná kancelář by pak stála 64 125 korun.

„Od otevření centra v březnu loňského roku si kanceláře ještě nikdo nepronajal,“ tvrdí Michal Svoboda. „Některým zájemcům nevyhovuje to, že kanceláře nejsou zařízené a že si je musí vyprojektovat sami,“ dodal.

Kanceláře přitom nejsou tím jediným, co může Plaza nabídnout k pronájmu. Kromě nich a samotných obchodních ploch jsou stále ještě volné i luxusní byty na střeše obchodního centra.

„Byty jsou v současnosti rovněž plně funkční,“ informoval projektový manažer. „Tři z nich už jsou pronajaté,“ doplnil. Pro zájemce jsou tedy k dispozici ještě dva.

Obchodní centrum Plaza otevřeli investoři loni v březnu, ačkoliv ještě nebyly uzavřené smlouvy na pronájem všech obchodních ploch. „Rozhodli jsme se otevřít nákupní centrum, přestože není stoprocentně obsazeno. Hlavním důvodem tohoto odvážného kroku bylo přilákat zákazníky a nenechávat centrum zavřené další období. To se projevilo jako pozitivní krok, v den otevření se Liberec Plaza setkala s velkým zájmem veřejnosti,“ tvrdil tehdy Jan Hais. Podle vedení investorské společnosti měla být Plaza zcela plná do léta 2009, stoprocentně plná ovšem není dosud.

Někdo ji chválí, někdo zase haní

Centrum Plaza ale vzbuzuje v Liberečanech rozporuplné pocity. Někteří jsou nadšeni moderní architekturou, někteří by raději viděli park.

„Plaza se mi líbí, dává centru takový moderní náboj,“ tvrdí paní Renata Šábnerová z Liberce. „Rozhodně je to lepší, než rybníček, co tu byl dřív.

„Nevím, co si mám myslet,“ tvrdí naopak Liberečan Aleš Vrátil. „Mám dojem, že obchodních center tu máme už dost, k čemu další? A navíc je napůl prázdné. Myslím, že park by se v centru vyjímal lépe.“ Co už tolik lidí neví je to, že na střeše Plazy parčík je. Ještě čtrnáct dní po otevření byl přístupný všem Liberečanům pomocí hlavních výtahů v přízemí centra. Po čtrnácti dnech jej ale vedení centra nechalo zavřít, protože návštěvníci jej zdemolovali. „Děti házely dolů kameny, sazenice borovic byly vytrhané, lavičky poškrábané,“ vypočítal Michal Svoboda.

Další osud kanceláří v Plaze je tak zatím ve hvězdách.

GLOSA MATYÁŠE TALLERA:

Dejte lidu chléb a hry.
Hory chleba a 3D kino.

Římští císaři by se nejspíš nestačili divit, kdyby viděli, co se stalo s jejich oblíbeným úslovím. Zřejmě by pak utíkali před davem lidí, kteří se je snaží ubít vidlemi za nabídku nějakého „chleba“ a „her“. Chudák Nero by si pak musel zvykat, že místo pecnu chleba je potřeba čtyřpatrová pekárna s výběrem kremrolí, koláčů a cukrovinek a pokud možno s doplňkovým prodejem exotického zboží z kolonií. Polorozpadlé koloseum s koňskými závody by se také příliš nechytlo. Bez multiplexu s 3D kinem, laserovou střelnicí a horskou dráhou by se opět vystavil riziku bouří lidu. Jeho císařská milost by si tak musela pomoci tím, že si najme někoho, kdo bude čtyřpatrové pekárny a multiplexy stavět ještě dřív, než někomu začnou chybět. Staré Koloseum nechá strhnout a na jeho místě postavit nové, lepší. A o kilometr dál pro jistotu ještě jedno. A ještě jedno naproti tomu prvnímu, ať nevypadá jako troškař. To všechno v horizontu pár let. Kolosální sportovní halu za městem ani nestojí za to zmiňovat, císařova kapsa je přece bezedná. A tak mají Římané neustále dost lahůdek, značkového oblečení a zábavy. Otázka je, jestli mezi těmi horami chleba a hodinami her vůbec někdo vidí císařův palác a potažmo nakonec pád Říma. Ale není to jedno? Všichni jsou přeci v kině.