U všech se jim podařilo dohodnout zvýšení platů v tomto roce o tři procenta. Zhruba 16 podniků je ještě bez nové kolektivní smlouvy.

„Ty firmy, které nám ještě zbývají, většinou musejí mít novou kolektivní smlouvu do 1. dubna,“ řekl Milan Šubrt. „Považuji za dobrý, i když ne za vynikající výsledek to, že se nám podařilo navýšit platy o tři procenta. To je předpokládaná výše roční inflace. Pokud by se ovšem naplnila ta nejčernější proroctví a inflace by se zvedla třeba až na pět procent, jednání o platech se zaměstnavateli znovu otevřeme,“ doplnil.

V kolektivních smlouvách je totiž zakotveno, že pokud poroste inflace nahoru víc, začnou odbory s manažery vyjednávat o možném dalším zvýšení mezd.

„Když se inflace zvýší třeba na 4,5 procenta, budeme se snažit s podniky dohodnout na tom, aby tento skok vyrovnaly dalším zvednutím mezd. Nechceme, aby klesla životní úroveň zaměstnanců,“ podotkl šéf odborů.

Samotní manažeři firem nechtějí jednání o kolektivních smlouvách moc komentovat. Jeden ze zástupců vedení fabriky u Liberce přiznal, že vyjednávání byla složitá. „Tentokrát trvalo déle, než jsme se dohodli,“ uvedl muž, který chtěl zůstat v anonymitě. Firmy totiž očekávají další vlnu krize a obávají se toho, že přijdou o část zakázek. Proto se jim do zvyšování platů moc nechtělo.