„Hele, já na té výplatní pásce nemám odečtené zdravotní a sociální pojištění!?“ – „Buď rád, aspoň máš víc peněz.“ Takhle může vypadat rozhovor dvou klientů některých pracovních agentur.

Na ty si totiž v poslední době posvítily odbory a zjistily, že za své lidi mnohdy neodvádějí sociální a zdravotní pojištění. Lidé tak sice mohou mít dobrý pocit z vyšší výplaty, ale už nevidí, jaké problémy jim takové „přilepšení“ může v budoucnu způsobit.

„V poslední době se nám hromadí stížnosti od klientů pracovní agentury Edymax, kteří na výplatních páskách nemají zdravotní a sociální pojištění. Lidé tomu nerozumí a ptají se nás, proč to tak je,“ říká předseda Asociace samostatných odborů Libereckého kraje Milan Šubrt, který „pochybné“ výplatní pásky viděl na vlastní oči.

„Jména takto postižených lidí sdělit nemohu, ale skutečně to tam nemají,“ dodal odborář. Pokud lidé, za které agentura pojištění neplatí, onemocní nebo je postihne pracovní úraz, nedostanou nic.

Odbory se teď hodlají obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovny, aby v agentuře provedli kontrolu. „Vím, že jsme s jinou pracovní agenturou měli podobný problém v loňském roce. Pokud se na nás odbory obrátí, ihned to prověříme,“ řekl Deníku Stanislav Šetina z krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Klientům pracovní agentury Edymax, jejíž výkonný ředitel včera nebyl k zastižení na mobilním telefonu a tak se k problému nemohl vyjádřit, by nemělo hrozit, že by po letech museli splácet dluh na pojistném navýšený o poměrně vysoké penále.

Deníku to potvrdil tiskový mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka. „Zaměstnanci v žádném případě neodpovídají za dluh zaměstnavatele způsobený nesplněním zákonné povinnosti platit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Dlužné pojistné a penále je vymáháno výhradně na zaměstnavateli,“ uvedl Vařeka. V případě neodvedení části pojistného, sraženého zaměstnanci ze mzdy, se zaměstnavatel může dopustit trestného činu.

Práce bez odvodů pojištění se může člověku vymstít třeba až v důchodovém věku. „Bude-li pracovat u takové agentury pět let, tak se mu ve finále znatelně poníží důchod. Právě proto musí být odvod označen na výplatní pásce, kterou pak může doložit úřadům,“ vysvětlil Šubrt.

Odborářům se působení některých pracovních agentur v poslední době nelíbí. Za jejich byznysem často vidí nekalé praktiky. „Podle mého názoru tam leckdy dochází k daňovým únikům. Navíc z toho mají potíže i samotní klienti,“ dodal liberecký odborový předák.