Rekordním ziskem přes 167 milionů korun skončilo loňské hospodaření Pivovaru Svijany. Ve srovnání s rokem 2008 stoupl profit největšího pivovaru v Libereckém kraji o 73 procent.

Za prodej piva a služby utržila společnost bezmála 634 milionů korun, což bylo o 28 procent meziročně více. Informace vyplývají z výroční správy společnosti. V roce 2008 utržil pivovar přes 493 milionů korun a jeho hospodaření skončilo ziskem bezmála 97 milionů.

Přestože pivovary sdružené v Českém svazu pivovarů a sladoven vyrobily loni o 5,9 procenta piva méně než v roce předcházejícím, ve Svijanech produkci zvýšili.

Na trh dodali 385.316 hektolitrů piva, což představuje meziročně nárůst o více než pětinu. Pivovaru se daří výstav zvyšovat každoročně od jeho vzniku v roce 1998. Za tu dobu se produkce zvýšila na devítinásobek.

Vylepší čističku odpadních vod

Letos firma plánuje další zvýšení produkce o více než šest procent na 410.000 hektolitrů. V první pololetí stoupl výstav o 15 procent, když ve Svijanech uvařili 199.000 hektolitrů. Plán tak podle ředitele Romana Havlíka zřejmě překročí.

Pivovar každoročně investuje desítky milionů korun ze zisků do dalšího rozvoje. Za 13 let od vzniku samostatné společnosti do rozšíření a modernizace investoval zhruba 400 milionů korun.

Loni firma investovala 44 milionů korun do rozšíření kapacity ležáckých sklepů a spilky, letos jsou plánovány investice za zhruba 80 milionů korun. Tou největší je modernizace čistírny odpadních vod za 40 milionů korun. Další peníze jdou do nového skladu sudů a stáčecí linky. Zhruba 60 procent piva svijanští prodají právě v sudech.

Polovinu výroby vypijí v regionu

Pivovar Svijany na rozdíl od jiných českých pivovarů prodává většinu svého piva jen v České republice, i když vloni dodal za hranice pivo za 1,5 milionu korun.

Zhruba polovinu produkce prodá pivovar v regionu v okruhu zhruba 70 kilometrů „kolem komína“, o který se dělí s Pivovarem Rohozec a Pivovarem HOLS Vratislavice. Stále více ale svijanští dodávají i do vzdálenějších míst, a to nejen regionu.

„Naší nejúspěšnější značkou je jedenáctistupňové pivo Svijanský máz s podílem 75 procent na výstavu,“ řekl ředitel pivovaru Roman Havlík. Pivovar Svijany patří do desítky největších pivovarů v zemi. Firma s 80 zaměstnanci má od letošního března jediného vlastníka, kterým je liberecká společnost LIF Trade. Odkoupila menšinový podíl společnosti K Brewery Group, která držela 45 procent akcií. LIF Trade tak nyní plně ovládá i Pivovar Rohozec a vlastní také náchodský pivovar.