„Na devadesát procent kandidátku v Liberci stavět nebudeme,“ potvrdil Deníku předseda krajského sdružení strany Ondřej Kolek.
Zatímco na Jablonecku či Semilsku jsou Piráti silní a na Českolipsku mají i zástupce v městských zastupitelstvech, Liberecko je na tom zatím v rámci kraje nejhůře. A i když se zájemci o členství už objevili, Piráti spěchat nechtějí. „Nechceme jít do zbytečného rizika s lidmi, které pořádně neznáme,“ vysvětlil Kolek.

Členové a příznivci strany o svých možnostech několik měsíců debatovali na svém veřejném internetovém fóru. Ve hře byla kromě samostatné kandidátky třeba i koaliční spolupráce se Stranou zelených a některými současnými zastupiteli za Změnu pro Liberec, především s Josefem Šedlbauerem, Zuzanou Kocumovou a Jaromírem Baxou.

Diskutující ovšem zmiňovali možná rizika, která by spojení přineslo, například negativní mediální obraz. „Já bych do koaliční kandidátky nešel,“ napsal dokonce předseda strany Ivan Bartoš.

KOALICE? VYLOUČENO

Ani koalice se proto nakonec nechystá. „Nechceme se spojovat s odpadlíky ze všech možných stran, i když nabídek jsme obdrželi hodně,“ uvedl Kolek. Piráti se teď zaměří na budování vlastní členské základny. Ostrý test je bude čekat za dva roky v krajských volbách, na liberecké zastupitelstvo si pak myslí v roce 2022.

Piráti jsou přitom v současnosti jednou z nejsilnějších stran v České republice, v posledních parlamentních volbách skončili vloni na podzim třetí se ziskem téměř jedenácti procent hlasů.

Úspěch měli i přímo v Liberci, kde se pro ně rozhodlo 6068 voličů (12 % hlasů) a spolu se Starosty obsadili druhou příčku. Hlas jim tu tehdy dal i vysokoškolák Adam. To, že Piráti kandidátku letos v Liberci nesestaví,ho trochu překvapilo. „Na druhou stranu, pokud mají pocit, že na to nemají kvalitní lidi, tak to je asi dobře,“ řekl.

O kandidatuře naopak stále přemýšlejí Baxa s Kocumovou, kteří v prosinci ohlásili odchod od Změny pro Liberec a o nichž se právě v souvislosti s Pirátskou stranou hovořilo. Teď společně s dalšími zájemci dávají dohromady novou platformu. „Zrovna připravujeme víkendové setkání, kde bychom se měli vzájemně více poznat, zjistit, jestli spolu budeme umět vycházet, a plánovat, co dál,“ popsal Baxa.

Volby do městských zastupitelstev jsou naplánované na letošní podzim. Kandidaturu už ohlásila třeba Změna pro Liberec vedená náměstkem primátora Janem Korytářem. Nové hnutí PRO 2016 pak představil současný primátor Tibor Batthyány. Svého lídra už zná i ODS, která do boje o primátorskou kancelář vyšle Petra Židka, nebo Starostové, které povede Jaroslav Zámečník.