Více než tisícovka dětí usedne v libereckých základních školách v září poprvé do školní lavice. V naprosté většině to budou děti šestileté nebo sedmileté. Už pátým rokem se mezi nimi ale může objevit i dítě, které je mladší.

České školství to poprvé umožnilo ve školním roce 2010/2011. Zájem je. Přesto se nakonec pětileté děti objevují mezi prvňáčky spíše sporadicky.

K zápisu pětiletí chodí

Podle oslovených ředitelů libereckých základních škol někteří rodiče o umístění mladšího dítěte do první třídy zájem mají. „Řešili jsme to při zápisu v loňském roce a letos znovu. Rodiče by ale měli vědět, že nestačí to, že jim dítě připadá nadané. Je důležité, aby bylo celkově vyspělé. Nejen inteligenčně, ale i emočně a sociálně," vysvětluje ředitel liberecké základní školy Doctrina Jiří Paclt.

Ostatně to se pak u takovýchto dětí stává předmětem zkoumání. Musí absolvovat návštěvu v pedagogicko – psychologické poradně, která vypracuje odborný posudek, na jehož základě škola rozhodne. „U nás navíc spolupracujeme se speciálním pedagogem, který vše probírá s rodiči a snaží se spolu s nimi co nejobjektivněji posoudit, zda dítěti dřívější školní docházka opravdu prospěje a je pro něj vhodná," vysvětluje Paclt.

Zatím se s rodiči často i na základě odborného posudku shodli, že dítěti neuškodí, když do školy nastoupí až za rok. To, že nástup pětiletých dětí do první třídy může být problém, vědí i na dalších školách. „I k nám rodiče s mladšími dětmi k zápisům chodí a pět jsme jich už postupně také přijali. Ale je to vždycky na velmi pečlivém zvážení. Příchod do školy často není ani tak o intelektuálním nadání jako spíše o sociální zralosti. Menší dítě zvyklé jen na úspěch nemusí třeba zvládat situace, kdy něco nedokáže. Není na ně ještě připravené," podotýká ředitelka základní školy v Husově ulici Blanka Reindlová. Podle ní je u takových dětí lepším řešením najít jim kroužek, který bude jejich nadání rozvíjet a přitom budou mít čas sociálně dozrát.

Běžnější jsou odklady

Všechny děti, u kterých rodiče chtějí začít s povinnou školní docházkou dříve, musejí projít vyšetřením v pedagogicko – psychologické poradně. „Letos ještě není po zápisech, takže nová čísla nemáme. V předchozích letech o to ale stálo vždy kolem deseti rodičů malých dětí. A převážně cizinců," upřesnila ředitelka liberecké poradny Jana Hlavová. V řadě například asijských států totiž začíná školní docházka dříve než u nás a rodiče si tak přejí, aby dítě oproti vrstevníkům z jejich země nezaostávalo.
Zatímco počet dětí, které chtějí nastoupit do školy dříve, je nízký, u odkladů je to jiné. „Ročně provedeme kolem pěti stovek vyšetření dětí, u kterých se jedná o odkladu. Ne vždy to je ale kvůli tomu, že by si rodiče vyloženě odklad přáli a chtěli dítěti jak se říká „prodloužit dětství". Někteří ho přivedou proto, že si opravdu nejsou jistí jeho dostatečnou zralostí," podotýká ředitelka liberecké poradny.