Nesouhlas občanů s chystaným bouráním mostu mezi Doubím a Pilínkovem nabírá na intenzitě. Petici, kterou sepsali odpůrci demolice, už zdobí na 800 podpisů. „Počet podpisů stále stoupá,“ připomněli organizátoři petice. Ovšem sbírání podpisů není jedinou aktivitou, kterou se snaží lidé z libereckých čtvrtí Pilínkov a Doubí za svůj most bojovat.

Na začátku tohoto týdne se sešli s pracovníky odboru technické správy majetku města Liberce, aby se dozvěděli nejen oficiální stanovisko radnice, ale také proto, aby úředníky požádali o vybudování nějaké náhradní lávky. Podle nich je most nad železniční tratí pro pěší a cyklisty nejen jediným spojením mezi Doubím a Pilínkovem, ale také jedinou cestou do přírody.

Zatímco vedení města tvrdí, že zchátralý most už nikomu neslouží, a vede leda tak do průmyslové zóny, místní obyvatelé tvrdí, že tudy chodívají na procházky, a že bez něj budou úplně odříznutí od světa.

„Na jednání na magistrátu jsme se dozvěděli, že výstavba náhradní lávky pro pěší a cyklisty po demolici mostu v ulici Pilínkovská není plánovaná,“ uvedla za autory petice Dagmar Vízková. „Tento most nepozbyl pro občany významu. Podle našich zjištění přes něj chodí mnoho lidí, navíc most vede do přírody, nejen k průmyslové zóně,“ zdůraznila.

Nahradí most lávka?

Ačkoliv se na magistrátu autoři petice dozvěděli, že osud mostu je v podstatě zpečetěn, protože na jeho opravu nemá město peníze, určitou naději si přesto odtud odnesli. „Po naší intervenci vedoucí odboru Ladislav Fuchs přislíbil, že předloží návrh řešení náhradního přemostění v podobě lávky pro pěší a cyklisty k nejbližšímu možnému termínu zasedání Rady města Liberce, které se koná 20. října,“ upřesnil Miroslav Tesař, další autor petice.

Náměstek primátora Milan Šír (ČSSD) už dříve vysvětlil, že záchrana mostu by stála desítky milionů korun. Ty město ve svém rozpočtu nemá. O výstavbě náhradní lávky zatím město neuvažuje.