Takové je znění petice, která od konce loňského roku koluje na internetu a už se pod ni podepsalo přes tisíc lidí z celé České republiky. „Zvířata jsou zmatená. A nejen psi, ztrácí se i lidi. Nečekaná rána může způsobit epileptikovi epilepticky záchvat," uvedla například Romana Daňová z Liberce.

V současné době je praxe taková, že se někteří jedinci baví pyrotechnikou už měsíc před koncem roku a měsíc po Novém roce. Domácí, hospodářská i volně žijící zvířata tím nesmírně trpí. „Také u zvířat platí, že některá jsou flegmatická a jiná labilní, přičemž té druhé skupině hrozí z vyděšení i smrt. Když jde třeba o psa kardiaka," řekla liberecká veterinářka Karolina Svobodová.

O změnu legislativy v souvislosti se zábavní pyrotechnikou se nově snaží také Český svaz ochránců přírody.

Vyjádření autora petice Romana Gardelky:

Momentálně chovám šarplaninské pastevecké psy a manželka chowchow. Jinak jsme ještě adoptovali slepého yorkšíra a chromou bishonku Frís. Psy chovám přes třicet let (dříve německé ovčáky) a věnoval jsem se i služební kynologii (policie ČR). Vždy se našli psi, kteří špatně snášeli výstřely a výbuchy. Po roce 1989 se ovšem uvolnily jak zákony, tak morálka a většina lidí si myslí, že demokracie je to, že dělám co se mi zlíbí bez ohledu na své okolí. Proto jsme dospěli s oslavou Silvestra do této fáze, kdy v podstatě zábavní pyrotechniku používáme kdykoliv a kdekoliv. Již několik let trávíme půlnoc u kotců se zvířaty, protože některá to snášejí hůř a jiným to nevadí. Svou petici jsem inicioval na základě toho, že si moje chovná fena po výbuchu petardy roztrhla 23.12.2013 zadní nohu (strachy se podhrabala z kotce). Výsledek byl 25 stehů. Do dnešního dne bere antibiotika, rána se musí čistit a pravidelně musíme jezdit na kontrolu, neboť kůže z nohy byla úplně odtržena. Jinak petici nechám zřejmě běžet asi do konce února. Po ukončení petice jsem odhodlaný tuto předat paní senátorce Gajdůškové. Původně jsem zamýšlel i předání panu poslanci Tomiu Okamurovi, ale k mému překvapení na můj podnět (zaslání petice) vůbec nereagoval. Pak jsem si uvědomil, že je již po volbách a voliče už nepotřebuje. Totéž náš starosta.