K petici se kromě Libereckého kraje připojilo i hnutí Greenpeace. Další rozšíření dolu i proces posuzování záměru porušuje podle české strany hned několik evropských směrnic.
Důl Turów má platné povolení do konce dubna letošního roku. Pokud těžaři získají razítka k zahájení další těžby včas, stane se tak kvůli tomu, že přeshraniční posuzování vlivu na životní prostředí bylo podle iniciátorů petice provedeno jen velmi nedbale a rozhodnutí bylo vydáno neobvykle rychle. Prakticky jen několik hodin poté, co své námitky proti rozšíření poslali obyvatelé Německa.
Místní se obávají ztráty vody. „Těžba má na nás, kteří žijeme dolu Turów nejblíže, už teď vážné dopady. Naše studny buď úplně vyschly, nebo jsou velmi nespolehlivé,“ zopakoval Milan Starec, jeden z obyvatel obce Uhelná. „Takové problémy tady řeší spousta lidí, zatímco firma PGE čerpá z dolu každou vteřinu 40 litrů znečištěné vody, jinak by se pomalu začal proměňovat v jezero,“ dodal.
Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi a zároveň žalobu proti změně územního plánu, kterou polská Bogatynia umožnila další rozšíření dolu. Postup Polska považuje za nezákonný. Doufá, že Evropská komise podpoří snahy ochránit zdroje pitné vody na české straně.