Požáry, utržené prsty na rukou, popáleniny, vyděšená a zraněná domácí i volně žijící zvířata, vystresované malé děti i senioři. To všechno má každoročně na svědomí zábavní pyrotechnika, která se bohužel dostává i do rukou nevyspělých jedinců. Ti pak nevědí, kdy mají se „zábavou" přestat. Petardy házejí lidem pod nohy už měsíc před a ještě měsíc po Silvestru.

„Má pětiletá dcera trpí. Barvičky na obloze jí nic neříkají. Ran se bojí. Musím ji vždy dlouze utěšovat, aby neplakala," řekla maminka z Liberce Petra Bartůňková.

Město Liberec nemá žádnou vyhlášku, která by určovala, za jakých podmínek mohou lidé pouštět na ulicích petardy a další zábavní pyrotechniku. Lze tento druh zábavy vztáhnout na vyhlášku o veřejném pořádku. Zuzana Minstrová, mluvčí MML

O Silvestru 2014/2015 se na sociální síti aktivovalo 55 tisíc lidí, kteří protestují proti domácí zábavní pyrotechnice. Požadují její zákaz nebo alespoň omezení.

„Lidi jsou fakt úplně dutí. Nevím, co je na této zábavě vtipného nebo veselého a nikdy to asi nepochopím házení petard lidem či zvířatům pod nohy nebo za krk. A majitele psů, co pálí jeden dělobuch za druhým a na druhém konci vodítka se jim třepe vyděšený pes, těm bych rovnou nafackovala. Mám tohoto „svátku" už plné zuby. Kéž by lidi radši přemýšleli, co dělají a proč a jaké to má následky," rozčiluje se Lucie Spáčilová.

Některá města sice zavedla vyhlášky, jež pyrotechniku nějakým způsobem omezují, ale s něčím takovým radnice u hlupáků stejně nepochodí. Není v silách policie kontrolovat její dodržování, nejsou tedy tresty (pokuty).

„Vyhláška nic neřeší. V Praze je platná a střílí se celý rok, i když povolené je to jen na Silvestra. Když si všichni ustřelí pár prstů, tak to by pomohlo," tvrdí Roman Bartoš z Prahy.

Jak je to v cizině

Inspiraci by mohla česká města a obce získat v zahraničí. „Tyhle ohňostroje se u nás můžou prodávat až tři dny před Silvestrem a stejně tak používat jen po omezenou dobu a na vyhrazených místech. Jinak pokuta jak hrom," uvedl pro Deník Miroslav Hrůza, Liberečák žijící už deset let v Holandsku.

Liberec vyhlášku nemá

„Město Liberec nemá žádnou vyhlášku, která by určovala, za jakých podmínek mohou lidé pouštět na ulicích petardy a další zábavní pyrotechniku. Dá se ale na tento druh zábavy vztáhnout vyhláška o veřejném pořádku, podle které musejí lidé dodržovat noční klid denně od 22.00 do 6.00 hodin, s výjimkou Silvestra nebo festivalu Benátská. Pokud občany obtěžuje v nočních hodinách hluk z petard, pak by měli zavolat městskou nebo státní policii," informovala mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Za porušení této vyhlášky hrozí viníkům pokuta až do výše pět tisíc korun.