Menší zděšení způsobil záměr Libereckého kraje neudržovat v zimě silnice, které loni poničily povodně a které ještě nebyly opraveny. Přestože jde v celkovém součtu vozovek spravovaných Libereckým krajem o marginální část, stovky lidí budou mít v zimě zkomplikovanou cestu do práce, školy nebo k lékaři.

„Jsem z toho v šoku, Liberecký kraj se nenamáhal to s námi projednat, ale ani nám to neoznámil,” zlobil se v pátek starosta Chrastavy Michael Canov poté, co se dozvěděl od redakce Deníku informaci, že obyvatelé čtyř a půl kilometrového úseku v Andělské Hoře se budou v zimě auty prodírat sněhem.

Silnice, která se zde při loňských povodních propadla, stále nebyla krajem opravena. Canov na to poukazuje pravidelně.

Liberecký deník je na Facebooku. Připojte se

„Kraj u nás zatím neopravil ani metr silnic. A zakládá si jakousi společnost Silnice LK, která se bude starat o silnice. Doporučuji spíše založit společnost Tankodrom LK,” rýpl si naštvaný starosta.

Liberecký kraj se brání tím, že v popovodňové pomoci se na něj stát vykašlal. Na opravách se totiž musí podílet polovinou nákladů, zatímco města mají měkčí podmínky, stačí jim ke spoluúčasti 10%. A nutných 800 milionů na zalátání největších děr kraj zatím nemá.

Neudržované úseky

Andělská Hora: 4,5 kilometru
Hajniště - Ludvíkov: 1,6 kilometru
Poustka: 100 metrů
Raspenava: 1,2 kilometru
Frýdlant - silnice č. 290: 1,7 kilometru

„Autopluh nemůže na poškozené komunikaci jet dál. Řidič by poškodil ještě více silnici nebo samotný vůz,” zdůraznil náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD). Přislíbil ale, že je toto poslední plán údržby silnic, v němž jsou neudržované úseky.

Kromě silnice v Andělské Hoře u Chrastavy letos v zimě lidé neuvidí pluhovací a posypová auta v 1,6 kilometru dlouhém úseku z Hajniště do Ludvíkova, stometrovém úseku v Poustce ve Višňové, 1,2 kilometrové vozovce v Raspenavě a 1,7 kilometru dlouhé části silnice 290 ve Frýdlantu.

Liberecký kraj se stará o 2 096 kilometrů silnic, z nichž 579 km ošetřuje jen chemicky, 1 384 km posypem a 378 pouze pluhováním. Od 1. ledna 2012 to za něj bude dodavatelsky dělat nově zřízená akciovka Silnice LK.