Právě Hejnice patří k těm málo obcím, kterým povodeň na rozdíl od Chrastavy, Hrádku nad Nisou, Heřmanic či Frýdlantu kromě ztrát nic nepřinesly. „Bohužel jsme při plánování vypadli z velkých povodňových oprav. Lidé jsou už otrávení," vysvětluje starosta Demčák. Nikoliv bez skepse.

Opravy silnic by podle něj měly skončit teprve letos na podzim. To už ale bude po turistické sezóně, která jediná přináší do Frýdlantského výběžku, stiženého vysokou nezaměstnaností, peníze.

„Lidé se rozmyslí, jestli sem vůbec mají jezdit. Z jedné cesty je cesta rozkopaná od Raspenavy, z druhé od Bílého Potoka," zní unisono od provozovatelů restaurací a hotelů. Rozhodně se to na tržbách podepsalo," potvrzuje jedna z recepčních.

Sliby, chyby

„Politici se tu po povodních ukazovali, slibovali, ale u slibů jen zůstalo. Dostalo se na nás až s novým vedením kraje, ale mohlo to být mnohem dříve," říká s rozčarováním v hlase hejnický starosta.

Jeho slova ostatně potvrzuje i současný krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník. „Naši předchůdci bohužel nepožádali o dotace na druhou etapu rekonstrukce, třetina akcí musela počkat, což zahrnuje i Raspenavu, Bílý Potok nebo Vítkov," potvrdil radní s tím, že současný hejtman prosadil na opravy 250 milionů korun. „Pevně věřím, že opravy se dokončí nejpozději do listopadu," dodal Mastník.

„Politici se tu fotili, slibovali a u slibů dlouho jen zůstalo. Lidé jsou skeptičtí a otrávení." starosta Hejnic Jaroslav Demčák

Dopravní komplikace, které lidem ztěžují cestu do práce i za úřady ale není to jediné, co lidi v městečku trápí. Obavy mají z toho, že voda udeří znovu. „Zatímco jinde se postavily protipovodňové zábrany, tady Povodí (Povodí Labe, pozn, red.) opravilo jen zeď, aniž by ji o něco zvýšilo, aby se voda nedostala dál. To by mohlo přeci jen pomoci, ale oni tvrdí, že na to nejsou peníze a že mohou financovat jen opravy v původní podobě. Teď se má za 11 milionů vypracovat povodňová studie. Jsem zvědav, jestli z toho něco vzejde a hlavně, kdo to zaplatí," stýská si Demčák.

„Povodí Labe investorsky zajišťovalo na Liberecku a Frýdlantsku 76 akcí za 568,7 milionu korun," uvedl pro ČTK Ladislav Merta z Povodí Labe. Suma stačila jen na odstranění následků záplav, účinnější protipovodňová opatření se zatím moc nerealizovala.

Na skončení oprav se těší i v sousední Raspenavě. „Máme jen jednu průjezdnou komunikaci městem, na níž se pracuje. Jezdíme uličkou širokou 2,5 metru, takže s tím jsou obrovské komplikace," uvedl starosta Pavel Lžičař. V Raspenavě voda způsobila škodu za 340 milionů korun. Obnovu spojili s výstavbou kanalizace za 320 milionů. „Stav místních komunikací je lepší než před povodní. Vybudovala se také nově mateřská školka, lávky, mosty získaly vyšší kvalitu, aby snesly vyšší zatížení," vypočetl Lžičař některé z výhod.

S následky záplav se stále potýká i Frýdlant, kde se sice podařilo opravit náměstí, zůstaly ale problémy s kanalizací. „Chybí odvodňovací kanál. Problémy se řeší jen lokálně, na větší práce chybí stovky milionů," potvrzuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Jinak vzkvétající město řeší i problém opravy pěti budov s nebytovými prostorami, včetně bývalé mlékárny, opuštěné policejní stanice či geodezie, na které nemá prostředky. Peníze na nápravu povodňových škod šly pouze na opravy bytového fondu, nikoliv nebytových prostor.