„Máme tu zajímavosti, které stojí za vidění. Například fialová rajská jablka pěstují kolegové ze Žitavy. Mají takovou netradiční chuť, něco mezi klasickým rajčetem a okurkou,“ lákal návštěvníky předseda územní rady Českého zahrádkářského svazu Jaroslav Trávníček s tím, že výstavy se zúčastní přibližně sedmdesátka pěstitelů a k vidění je přes 250 odrůd různého ovoce či zeleniny.

Další zajímavostí je podle Trávníčka práce pěstitele ze Svijanského Újezdu. Tomu se loni podařil opravdu kuriózní úspěch. „Pěstuje Rubíny a loni se mu povedlo na jednom stromě vypěstovat jablka se třemi různými barvami. Červené, žluté a červenožluté. Letos se mu to nepovedlo, ale i tak má krásná jablka.“

Jak zdůraznil, na výstavě se nesoutěží. Každý malopěstitel má totiž rozdílné podmínky. „Nedá se to srovnávat. Ani nám nevadí, že některé výpěstky nejsou vzhledově dokonalé. Spíš nám jde o to, aby se nepoužívala umělá hnojiva a aby to ovoce bylo přírodní. To je pro nás hlavní,“ poznamenal Trávníček.

Proto se na své výstavě snaží organizátoři představovat také staré odrůdy jablek a hrušek. „Nové odrůdy jsou někdy tak přešlechtěné, že je nemůžete pěstovat všude. Starší odrůdy navíc nepotřebovaly tolik postřiků. Velkopěstitelé dnes musejí na své ovoce použít takových postřiků třeba sedmnáct,“ řekl Trávníček a zdůraznil, že jde o výstavu malopěstitelů.