Unikátní budovu, kterou sám architekt navrhl, odkoupí od jeho dědiců Liberecký kraj za 12 milionů korun. Vznikne tu památník, na jehož konceptu bude pracovat tým, v němž bude mít zastoupení rodina Karla Hubáčka, Severočeské muzeum, Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci, historikové architektury a další odborníci.

„Máme příležitost autenticky ukázat obrovský záběr, který měl Karel Hubáček: od malé stavby velikosti panelákového bytu až po ikonický Ještěd. Podhoubí architektonického ateliéru SIAL, který společně s dalšími kolegy založil, je fenomén, který dodnes inspiruje architekty,“ řekla náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová s tím, že plánovaný záměr bude mít vliv i na cestovní ruch. „Chtěli bychom zvát návštěvníky na zajímavou architekturu našeho kraje,“ doplnila.

V domě se nachází originální nábytek, výmalba vznikla podle Hubáčkova návrhu. Část stavebních a interiérových prací si architekt prováděl sám. Součástí interiéru jsou také umělecká díla, která dostal Karel Hubáček darem od svých uměleckých přátel a obdivovatelů, a zajímavá jsou různá ocenění, která za svůj život Karel Hubáček obdržel, včetně legendární Ceny Augusta Perreta. Dům a zahrada jsou citlivě udržovány v původním stavu z počátku 60. let minulého století.

Cílem rekonstrukce bude obnovit část domu do podoby, v jaké ho vytvořil a obýval Karel Hubáček s rodinou. Jako podklad budou sloužit rodinné vzpomínky a fotodokumentace. „Hubáčkův odkaz je pro kraj a město natolik zásadní, že chceme přípravě konceptu věnovat mimořádnou péči,“ zdůraznila Vinklátová.

Vítěz hlavní ceny - Sídlo Kloboucké Lesní od libereckých architektů.
Liberecké studio Mjölk získalo za sídlo ze dřeva národní cenu za architekturu

Dům bude výchozím bodem pro poznání dalších staveb moderní architektury s důrazem na liberecký ateliér SIAL a prostředím pro expozici moderní architektury. Část domu a zahrada jsou vhodné pro instalace proměnných výstav. Zahrada kolem domu umožní od jara do podzimu pořádání menších kulturních akcí.

Do správy dům dostane Severočeské muzeum v Liberci. „Hubáčkův dům je unikátní ukázkou individuálního bydlení navrženou v rámci Krajského projektového ústavu. Šlo o prototyp zamýšleného, avšak nerealizovaného rozsáhlejšího projektu variabilního obydlí, prezentovaného během Libereckých výstavních trhů, na jejichž koncepci se Krajský projektový ústav podílel,“ informoval ředitel muzea Jiří Křížek s tím, že tehdejším investorem byl Městský národní výbor Liberec.

Podle architektova syna Ivana Hubáčka vznikl prvotní impuls na zřízení památníku díky výstavě Ještěd 50 v Severočeském muzeu. Lidé za ním chodili a divili se, za čím vším jeho otec stál a na jakých projektech se podílel. „Napadlo nás, že by bylo velice rozumné, kdyby se všechny věci s ním související soustředily na jednom místě a venkovní prostor bychom dali k dispozici budoucím architektům. Otec měl hrozně rád architekturu,“ upřesnil potomek Karla Hubáčka.

Ukončení veteránské sezóny v městě pod Ještědem.
FOTO, VIDEO: V Liberci zakončili veteránskou sezónu tajným výletem

Na další domy nedošloV oblasti individuálního bydlení patří liberecký montovaný dům Karla Hubáčka k nejzajímavějším realizacím přelomu 50. a 60. let minulého století. Jeho cílem bylo předvést levný, dostupný a kvalitní dům pro nejširší vrstvy obyvatel a dokázat, že ho lze vytvořit i s minimem prostředků.

Zůstalo však jen u tohoto jednoho exempláře, do kterého se po skončení výstavy nastěhoval právě Karel Hubáček s rodinou. „Architekt Karel Hubáček je jedním z vůbec nejznámějších Liberečanů, jím navrženou geniální stavbu horského hotelu a vysílače na Ještědu zná celý svět. Rádi bychom poděkovali jeho rodině za to, že projevila vůli ke společné shodě,“ podotkl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Výjimečnost Hubáčkova domu spočívá v osobnosti jeho autora i v období vzniku, protože pro jeho dobu existuje v rámci východního socialistického bloku minimum kvalitních ukázek rodinného bydlení, z nichž žádná dosud není veřejně přístupná.