Penny Market se jako první obchodní řetězec v České republice rozhodl do své nabídky zařadit nestandardní ovoce a zeleninu. Pod tímto označením se skrývají potraviny s estetickými nedostatky. Zkroucená paprika, rozdvojená mrkev nebo jablko se strupem na slupce. Kromě vzhledové vady jim nic není, přesto drtivá většina takovýchto kousků ovoce a zeleniny končí v odpadu.

Každý kus musí projít totiž kvalitativním sítem hodnotícím aspekty jako je váha, tvar, velikost nebo tvar. Pokud nevyhovuje, řetězce jej neodeberou. Zákazníci zpravidla o nevzhledně vyhlížející potraviny nemají zájem.

POMOC FARMÁŘŮM

Počínání tohoto druhu má pochopitelně za následek velké plýtvání jídlem začínající už na polích zemědělců, kteří jsou nuceni pěstovat nadbytek plodin, aby pokryli poptávku po vzhledově odpovídajících kusech. Nadbytek, jak již bylo zmíněno, následně nemají komu prodat. Výjimku tvoří potravinové banky a iniciativy snažící se upozornit na problematiku plýtvání s jídlem.

Většinou se však jedná o neziskové organizace a zemědělci tedy nemají možnost výdělku ani u nich. Penny Market chce svým krokem vzniklou díru zacelit.

„Hlavním cílem je snížení plýtvání a zároveň pomoc českým farmářům s výpěstky, které nesplňují aktuálně nastavená estetická kritéria," řekla vedoucí marketingu řetězce Penny Market Zlata Ulrichová. „Chceme zdůraznit kvalitu produktů a fakt, že rozmanité tvary rozhodně nemají vliv na chuť nebo kvalitu," dodala. Penny do nabídky svých prodejen, včetně libereckých, zařadil nestandardní mrkve, cibule, okurky, brambory a bílé papriky. „Od září budou v sortimentu i jablka," přidala Ulrichová.

Nákup nestandardních kusů navíc kromě podpory českých farmářů ulehčí peněžence. „Ošklivou" zeleninu a ovoce nabízí Penny levněji.