„Bohužel zatím nedošlo ke schválení Operačního programu životního prostředí 2021-2027 a tím se posunul i termín vyhlášení krajské výzvy pro kotlíkové dotace. Přesný termín zatím není známý, nicméně my jsme připraveni. Zájem mezi lidmi bude podle všeho velký,“ uvedl radní Libereckého kraje pro regionální rozvoj a dotace Jiří Ulvr.

Poptávku si dopředu kraj zjišťoval průzkumem mezi mezi starosty obcí, kteří mají větší přehled o tom, jaká je po výměně kotlů poptávka. „Na základě informací, které jsme od nich získali, jsme mohli předem vyčlenit potřebné peníze,“ poznamenal Ulvr. Necelých sto milionů korun, o které bude kraj žádat stát, má stačit na financování více jak 720 projektů a související neinvestiční výdaje.

„Zájem o předchozí kotlíkové dotace byl mezi lidmi u nás ve městě velký, takže bude myslím i tentokrát,“ myslí si hejnický starosta Jaroslav Demčák. Obavy má ale z toho, jestli skutečně budou díky programu vyměňovat kotle lidé s malými příjmy v domácnostech. „Nejsem si jistý kolik lidí na doplacení bude mít peníze. Podpora je velkorysá, ale pro mnohé je problém i pár tisícovek navíc a výměna kotle není nic levného,“ podotýká Demčák a současně dodává: „Jakýkoli takový krok, jako podpora výměny starých kotlů, ale chválíme. Pomohlo to spoustě lidí a ještě třeba pomůže. Navíc je to ve městech i znát, že ubylo kouřících komínů.“

Finanční podpora se bude týkat výměny starých kotlů na pevná paliva nesplňující 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj v rodinných domech. Tedy patří skutečně k těm nejstarším, s emisní třídou 1. a 2. a poznat jsou i proto, že smrdí. Podporu můžou zájemci získat na kotle, které si namontovali kdykoli od 1. ledna 2021, a to až ve výši 95 % způsobilých výdajů. Na plynový kondenzační kotel půjde získat maximálně 100 000 korun, na kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, včetně akumulační nádrže se samočinnou dodávkou paliva žadatel může dostat až 130 000 korun a na tepelné čerpadlo bude podpora v největší výši 130 000 korun.

„Nově se při kontrole žádosti bude hodnotit příjem členů domácnosti žadatele. Žadatelem může být pouze vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti, tedy rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který má v domě bydliště a čistý příjem v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun na jednoho člena domácnosti,“ upřesnil podmínky radní Ulvr. Domácnosti, v nichž žijí výhradně důchodci pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně nedokládají příjmy a jsou oprávněnými žadateli.

Liberecký kraj už začal oslovovat žadatele, kteří projevili v minulých výzvách a jejich žádosti zůstaly v zásobárně. Musí ale splnit nové podmínky týkající se příjmu domácnosti. Žádosti mohou ale podávat i noví zájemci.

Připravují se také informační semináře pro žadatele o kotlíkové dotace. Přijít mohou 23. května od 15 hodin na radnici do Frýdlantu nebo 6. června od 15 hodin na Krajský úřad Libereckého kraje v Liberci.

Výměna starých kotlů je nutná, brzy totiž bude zakázáno topit v nejstarších kotlech 1. a 2 emisní třídy. Zákaz měl platit již od září loňského roku, ale vláda jej zatím odsunula, právě kvůli tomu, že ještě řada domácností tyto kotle používá.