„Letos připravujeme jubilejní ročník. Na kolik jsme náklady vyčíslili, zatím nebudeme zveřejňovat. Ale není to žádná bombastická suma,“ podotkla za organizátory předsedkyně stejnojmenného sdružení Dagmar Helšusová. „Věříme, že vláda nezmrazí dotaci na veletrh tak, jak chce zmrazit důchody,“ dodala.

Namále kvůli nedostatku peněz měl veletrh už vloni i předloni. Minulý rok ministerstvo posílilo rozpočet akce částkou 1,3 milionů korun. Město Liberec přidalo 100 tisíc korun. Stejnou sumu dá liberecká radnice také letos. Liberecký kraj přispívá školám na dopravu do Liberce.

„Připravujeme veletrh co nejúsporněji. Přesto o jednu místnost rozšíříme čítárnu pro děti, a také vydáme knížku o veletrhu,“ prozradila Dagmar Helšusová.

Tento rok se veletrh uskuteční v areálu LVT ve dnech od 19. do 21. dubna.

Přehlídku všeho nového, co se urodilo na poli dětské literatury za poslední rok, doplní přitažlivé doprovodné programy. V dohromady čtyřech čítárnách se mohou nejmenší návštěvníci těšit na předčítání od renomovaných autorů. Akci tak, jako každý rok, obohatí i tvůrčí dílny pro děti a hry, třeba luštění kvízů nebo hlavolamy.

„Spisovatelů jsme pozvali hodně. Přijede jich celý autobus,“ řekla s humornou nadsázkou Dagmar Helšusová.

Obvykle svátek literatury pro děti navštíví za tři dny konání bezmála deset tisíc školáků i dospělých. Vloni jich bylo o dva tisíce méně kvůli tomu, že kraj nedotoval dopravu škol ze vzdálenějších míst Libereckého kraje.

„Veletrh pořádáme proto, abychom ukázali rodičům i dětem, že knížka má v životě každého člověka nezastupitelné místo a že ji nic nemůže nahradit. Rozvíjí fantazii, rozšiřuje slovní zásobu,“ doplnila Dagmar Helšusová.

V Krajské vědecké knihovně v Liberci včera začala výstava To nejlepší z ilustrace 2011. Představuje ilustrace dětských knížek, jejichž autoři se ucházejí o vítězství v celostátní soutěži Zlatá stuha.

Výstava obrázků bývá takovým předvojem samotného veletrhu. V knihovně potrvá do 17. dubna, pak se přesune na tři dny na výstaviště.