Například na Liberecku je průměrný věk pediatrů ještě o tři roky vyšší než ve zbytku republiky. Kraj proto začíná v poslední době pociťovat jejich nedostatek. V budoucnu by tak mohlo být hledání dětského lékaře stejně složité, jako v případě zubaře.

„V kartotéce mám mnohem více dětí, než bych měla mít. Navíc jsem již v důchodovém věku. Průměrný věk pediatra je u nás asi pětapadesát let. Takže si dokážete představit, jak to u nás bude zhruba za pět let vypadat. Pediatři nejsou a nikdo další se na ně ani neškolí. Je to problém,“ řekla Deníku praktická lékařka pro děti a dorost Blanka Skalická.

Podle předsedkyně Sdružení lékařů pro děti a dorost Věry Krukové způsobil současnou situaci především neexistující systém výchovy, který by zajistil trvalý přísun lékařů do primární péče.

„Mladí medici nemají kde získat potřebné vzdělání, aby mohli nastoupit na obor praktický lékař pro děti a dorost. Pokud totiž takový absolvent přijde do nemocnice a prohlásí, že by se rád stal lékařem v primární péči, tak se s ním rozloučí. Nemocnice totiž věnují svůj čas a prostředky absolventům s tím, že u nich posléze zůstanou,“ vysvětlila Věra Kruková.

Slova předsedkyně Sdružení lékařů pro děti a dorost potvrzuje i to, že v Krajské nemocnici Liberec není jediný medik, který by se připravoval na dráhu praktického lékaře pro děti a dorost.

Změnu může přinést snaha ministerstva zdravotnictví motivovat nemocnice k výchově nových pediatrů finančně. Díky dotacím ze státního rozpočtu bude umožněno doktorům, kteří mají zájem o primární péči, aby se proškolili. „Systém dotací je postaven tak, že nemocnice, která bude zaměstnávat lékaře se zájmem o primární péči, za něj dostane zaplaceno. Na to už každý slyší,“ dodala Věra Kruková.