Mezi pacienty se tak objevily spekulace, že by se ordinace měla stěhovat do na kopci stojící Hokejky. „Mám vážně nemocné oba rodiče, kteří jsou pacienty doktorky Jonášové a bydlí v Pavlovicích. Pěšky by tam nedošli a autobusem by to znamenalo objížďku přes centrum města,“ svěřila se před časem se svými obavami pacientka Hana Javorská Dufková z Liberce.

I když neplatí informace o stěhování do Hokejky, pacienti nebyli od pravdy daleko. Ordinace totiž pravděpodobně najde od prvního dubna své nové působiště v ulici Vrchlického, kousek od Hokejky.

A aby toho nebylo málo, celý příběh ordinace se ještě zkomplikoval. Původní doktorka, Eva Jonášová, již odchází odpočívat do důchodu. Své pacienty však na holičkách nechat nechce, a proto provozování své praxe nabídla lékařce Angele Škarýdové. Ta v současné době pracuje na interním oddělení frýdlantské nemocnice.

„Ano, paní doktorka Jonášová mě oslovila a já jsem souhlasila, že praxi převezmu. Prioritně jsem chtěla zachovat stávající ordinaci v Šimáčkově ulici. To však nedopadlo. Majitel budovy měl totiž na liberecké poměry nepřiměřené finanční požadavky,“ potvrdila Angela Škarýdová. Jak uvedla, při jednání s Jiřím Maturou, zástupcem realitní kanceláře, která prostory k prodeji nabízí, nepadla žádná nabídka, která by směřovala k pronájmu.

„Nabídli mi pouze odkoupení, a to za částku sedmnáct až osmnáct tisíc korun za metr čtvereční. Je to necelých osmdesát metrů, takže cena by se přehoupla přes milion. To je za sklepní prostory opravdu příliš,“ pokračuje Angela Škarýdová. Cena nabízená realitní kanceláří je stejná, za jakou prodává byty.

Jak doplnila, na jednání s Jiřím Maturou šla s plány, že ordinaci zrekonstruuje, vylepší a dokonce vybuduje samostatný vchod, aby se pacienti nepotkávali s obyvateli domu. Jenže jednání o koupi zkrachovala na ceně.

Jiří Matura, který zastupoval nového majitele i při odkupu budovy od města, tvrdí, že i jejich cílem je, aby v objektu ordinace zůstala.

„Naším cílem je spíše prostory prodat, ale je možná i varianta nájmu. Jeho výši však sdělovat nebudu, protože je velmi individuální,“ vysvětlil Matura. Angela Škarýdová se však žádné nabídky na pronájem nedočkala.

Začala proto podle svých slov s hledáním nových prostor, v okruhu do jednoho kilometru od stávající ordinace. Chce, aby byla pro pavlovické obyvatele stále dostupná.

„Našla jsem ordinaci ve Vrchlického ulici, která je od současné vzdálená 800 metrů vzdušnou čarou. Shodou okolností je to ta samá ordinace, odkud se kdysi před lety stěhovala právě do Šimáčkovy ulice,“ připomíná lékařka.

Samotnou ji to mrzí. Uvědomuje si také, jaký stres pacientům, kterých má v kartotéce jejich současná doktorka Eva Jonášová kolem sedmnácti set, způsobí i fakt, že se o ně bude starat jiná lékařka. Ovšem jak dodává, zdravotní sestra zůstane stejná.

„Když se k tomu přidá fakt, že navíc budu ordinovat ve vzdálenějším místě, je mi jasné, že pravděpodobně o část pacientů přijdu,“ okomentovala situaci Angela Škarýdová. Že někteří pacienti uvažují o změně lékaře, dokládají i slova Jany Práčové. Ta sice nebydlí v Pavlovicích, ale přesto do Šimáčkovy ulice dojížděla, a to z Oldřichova v Hájích.

„Výhodou pro mě bylo, že kousek od doktorky bydlí moje maminka, která je také její pacientkou, a že to tam měla pár metrů, když jsem třeba potřebovala napsat jen recepty. Do Vrchlického ji pro ně určitě honit nebudu,“ uvedla s úsměvem Jana Práčová. Jak ovšem dodala, nakonec pravděpodobně k lékařce Škarýdové přejde.

„Slyšela jsem o jejích profesních kvalitách, a to je pro mě důležité,“ dodala. Ovšem ani Angela Škarýdová prozatím nemá jistotu, že ordinaci bude provozovat. Čeká totiž ještě na výběrové řízení, které vypsal Krajský úřad LK a bude se konat 10. března. Vyjádření kraje na stěhování ordinace se nepodařilo z důvodu vytíženosti radního získat. A jak na stěhování pohlíží Všeobecná zdravotní pojišťovna?

„Z naší strany v tom nevidíme problém. Pochopitelně bychom byli raději, kdyby ordinace zůstala v Šimáčkově ulici, což by bylo výhodnější pro pacienty. Jsme ovšem rádi, že se našla lékařka, která po doktorce Jonášové praxi převezme,“ uvedl Stanislav Šetina, tiskový mluvčí liberecké VZP.