Lukáš Bauer, Tomáš Verner, Roman Koudelka, Šárka Záhrobská. Taková zvučná jména sportovců a ještě čtyř dalších budou provázet konání 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže 2011 (EYOWF), který pořádá Liberecký kraj. Hostit jej bude v únoru příštího roku.

Významní čeští sportovci se totiž stali patrony jednotlivých disciplín, kterých bude celkem osm. A to: běh na lyžích, biatlon, krasobruslení, hokej, skok na lyžích, alpské lyžování, severská kombinace a snowboarding. Ve všech odvětvích změří své síly mladí sportovci z celé Evropy.

„Když mě organizační výbor EYOWF oslovil, abych se stal patronem, vůbec jsem neváhal. Sám si vzpomínám na své začátky a jsem rád, že svým jménem mohu mladé sportovce zaštítit. I já jsem míval své vzory,“ říká Lukáš Bauer.

Krasobruslař Tomáš Verner zase vzkazuje mladým sportovním nadějím, aby sportovali s potěšením a z radosti. Pak jim to podle jeho slov daleko lépe půjde.
Protějškem slavných sportovců jsou mladé tváře jednotlivých disciplín. Těch je také osm a rekrutovali se z řad nejúspěšnějších a nejnadějnějších mladých sportovců v dané disciplíně.

Přípravy na blížící se šampionát pokračují podle slov výkonné ředitelky organizačního výboru, Kateřiny Nýčové velmi dobře. „Potěšila nás i chvála, které se nám dostalo z úst předsedy Asociace evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho,“ dodává Kateřina Nýčová. Jak doplnila, daří se i na poli získávání dobrovolníků. Z nutných 450 jich mají přihlášených více jak 320.

Organizační výbor EYOWF 2011 má za sebou generálku únorového šampionátu, a to v podobě letošní Olympiády dětí a mládeže, která rovněž proběhla na území Libereckého kraje.