Pomněnkový den každoročně připomíná pohřešované děti a policejní preventisté ho využili k šíření osvěty na toto téma. Ve čtvrtek 30. května vyrazili do ulic měst a obcí Libereckého kraje a poučovali veřejnost, zvláště rodiče s dětmi, jak postupovat, na koho se obrátit a jaká opatření mohou provést oni sami.

„Policisté informovali rodiče o tom, jak se zachovat v případě, že by se jim jejich dítě někam zatoulalo, ať už v rušném velkoměstě, někde na výletě v přírodě nebo pokud by se nevrátilo ze školy či od kamaráda,” uvedl policejní preventista Libor Barták a upozornil, že je dobré neváhat s kontaktováním policie. „Vždy může být nablízku policejní hlídka, která vám ráda pomůže,” dodal.

Problematiku kontaktu s cizí osobou a pátrání diskutovali policisté počátkem týdne i během přednášek na ZŠ Polevsko na Českolipsku a dále také ke konci týdne v Dětském domově v Semilech. Podle Bartáka se předáváním těchto informací veřejnosti daří předcházet scénářům s tragickým a smutným koncem a pohřešované děti se mohou ve zdraví vrátit zpět do náruče svých rodičů.

Pomněnkový den původně vznikl ve Spojených státech amerických a od roku 2004 si tento den pravidelně připomíná i Česká republika.

Co dělat, když se mi ztratí dítě?

  • i když je to těžké, zachovejte klid
  • prohledejte místa, kde bylo dítě naposledy
  • prohledejte nebezpečná místa v okolí
  • kontaktujte rodinu, přátelé, sousedy
  • při pobytech na akcích, kde se vyskytuje vysoký počet obyvatel, si se svým dítětem můžete domluvit místo, kde se v případě ztráty sejdete (velký strom, kašna, stánek s občerstvením atd.)
  • vybavte své dítě lístečkem s potřebnými kontakty a adresou, které může poskytnout v případě ztráty či bloudění nápomocným osobám a policistům
  • obraťte se na policii, ať už prostřednictvím tísňové linky policie 158 nebo kontaktujte policisty na nejbližší policejní služebně

Mohlo by vás zajímat: Zranění a chaos. Blesk ve Vratislavicích převrátil Den dětí v noční můru

Zásah v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích | Video: ZZS Libereckého kraje