VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pátek byl plný deště a jekotu sirén

Liberecko /FOTOGALERIE/ – Pro mnohé obyvatele kraje byla noc na pátek bezesná. A ani ráno se netváří o nic přívětivěji. Prší. Nad Jizerskými horami se válí těžké černé mraky. Novou Vsí u Liberce projíždí hasičská auta, firma VOP instaluje další protipovodňové zábrany. Do hukotu rozvodněné Jeřice se něco po desáté ranní ozvou hasičské sirény.

23.7.2011
SDÍLEJ:

Páteční stav na Fojtce.Foto: Klára Kolářová

„Jsme na trojce,“ říkají chlapi v uniformách. Pan Kučera, jehož domek by měly ochránit nové zábrany, nás zve dál. Přízemí je vyklizené, pračka a lednička stojí na stolcích a přepravkách od piva.

„Teď něco uvidíte,“ láká nás ke stolu a vytahuje tři alba. Jsou plné fotek z loňských záplav. Řeka, která se mu zlověstně valí hned za oknem, ho nechává klidným. „To bude dobrý, s loňskem se to nedá srovnat,“ říká s nadějí a přesvědčením.

K loňským povodním se vrací všichni. I rodina Brablencova z Mníšku. Manželé se čtyřmi dětmi postávají u hospůdky na fotbalovém hřišti, kam byli evakuováni. „Vodu už asi budeme mít v baráku,“ říká Ivana Brablencová vyrovnaně.

„Teď pojedeme do Liberce nakoupit holínky, alespoň budou mít děti nějakou zábavu.“ Doma rodina nechala psa a tři kocoury. „Jeden kocourek se jmenuje Plaváček, protože nám vloni při evakuaci třikrát zmizel pod hladinou, ale zvládl to,“ vypráví Roman Brablenec. Ze všeho nejvíc ho teď zajímá, jak to vypadá na přehradě Fojtka. A není sám. K hrázi se jede podívat i chrastavský starosta Canov a bílokostelecký starosta Formánek. Obě sídla leží níže po proudu a tak je pro ně informace o stavu přehrady klíčová.

Na hrázi i přímo na vodě je rušno. Pracovníci povodí Labe odstraňují z vody klády a polena, která přinesla voda. Hladina ale stoupá a před polednem už sahá k bezpečnostním přelivům. „Doteď přehrada pomáhala, nyní už tuto funkci plnit nemůže,“ říká nám pan Dědek z Povodí Labe. Z přelivů se valí voda a díky tomu Jeřice v Mníšku kulminuje na 160 centimetrech.

Katastrofický scénář z loňska se ale naštěstí neopakuje. V podvečer je sice v Mníšku stále třetí povodňový stupeň, ale Jeřice klesá na 125 centimetrů. Brablencovi a někteří další evakuovaní se mohou vrátit domů. Hasiči a povodňový štáb budou hlídat celou noc, obávají se hlavně zatím neustávajících srážek nad horami.

Ve Višňové, kde již voda lehce opadá, je mírně optimistická nálada. Evakuovaní občané se vrátili do svých domovů, silnice z Předláncí začíná být průjezdná a úsměv se objevuje i na tváři starostky Vladimíry Erbanové.

„Takovouhle povodeň u nás známe dvakrát do roka. Zvládali jsme ji vždycky, i bez toho mediálního humbuku,“ mává rukou v nadsázce. Všichni to chápou. Pro probdělých dvou nocích si konečně oddechla, když voda mírně klesla a déšť začal ustávat. V obci je přesto na 60 hasičů. Jsou na nohou od rána, mnozí i přes noc. Na obecním úřadě se jim na propanbutanové bombě hřeje velký kotel se silnou polévkou. Zaslouží si ji. Ještě před pár hodinami třeba tahali z rozvodněné řeky auto. Mladík v červeném opelu tygra se pokoušel na vlastní pěst projet zaplavenou silnici a doplatil na to. V hluboké vodě auto „utopil“ a přestalo být pojízdné.

Jen hlavní most ve vesnici se „držel“ nad vodou a byl taky spojnicí mezi zatopenými místy a hasičskou zbrojnicí, kam sváželi nebo naopak odváželi hasiči lidi dovnitř nebo ven z vesnice.

Už tady nechci žít

Paní Jindra Lidáková nás pouští do svého domu, abychom na vlastní oči viděli spoušť, kterou jí voda napáchala. Sama s maminkou žije v domě, který po loňských povodních nákladně opravili – podlahu, omítku. Stále však není vše hotové a voda opět ničila. Přiznává, že voda vyhrála: „Už tady nechci bydlet. Každý rok zažívat to samé!“

Škody se budou teprve sčítat. Podle starostky Erbanové zůstal obecní majetek relativně nedotčen, hůře na tom jsou silnice v majetku Libereckého kraje a také soukromý majetek zemědělců. Těm voda nejen podmáčela pole a pastviny, ale také znemožnila na svých pozemcích pást dobytek, až vyschnou. Všude je totiž jedovaté kaolínové bláto, které déšť spláchl z nedalekých skrývek polského dolu Turów. „Mnozí používali trávu na sušení. Kaolín to všechno zničí. Budou to muset zmulčovat a čekat do příštího roku,“ předpovídá starostka.

Liberec neušetřen

Voda se přihnala i do Liberce, před polednem dosahuje Lužická Nisa ve městě 2. stupně. Harcovský potok se na několika místech přehoupl přes své břehy. Zaplavené je například hřiště u harcovské základní školy, kde je od poledních hodin slyšet pokřikování hasičů a tlumený hrkot pump na odčerpávání vody. Pozemky u potoka jsou zasažené téměř v celém Novém Harcově. Louky naproti pivovaru Vendelín se proměnily v močály.

Dostat se pěšky suchý na autobusovou zastávku v této oblasti je nemožné, voda se valí po silnici. Kanály vytvářejí víry, ale nepolapí celý proud. „Šel jsem po silnici a stejnak jsem mokrý až po kolena,“ řekl starší muž čekající na autobus na ulici Lukášovská v Novém Harcově.

V místě, kde Harcovský potok ústí do jindy stojatých a zatuchlých vod liberecké přehrady, to vypadá jako v amazonském pralese. Větve stromů se válejí ve vodě, která se vlní na všechny strany. Podle státního podniku Povodí Labe je hladina vody v liberecké přehradě v ochranném prostoru, nedosahuje tedy zatím kóty přelivu.

Co přinesl déšť

Čtvrtek 21. července

Ráno - na Smědé , Jeřici, Kamenici a Jizeře byl vyhlášen 3. SPA, na Lužické Nise druhý
10.00 - ve Frýdlantě se protrhla hráz rybníka
12.00 - hasiči museli v Bílém Potoce evakuovat rodinu z domu, kde hrozil sesuv půdy
- ve Višňové musely být evakuovány dvě rodiny a silnice do obce byly téměř neprůjezdné
- Jeřice se vylila mimo zastavěnou oblast v obci Mníšek
- v Raspenavě Smědá zatopila několik sklepů
- voda pronikla do sklepů i v Chrastavě
13.40 - v Raspenavě museli policisté uzavřít most a město evakuovalo jednu rodinu
14.40 - některé sklepy v Hrádku nad Nisou zaplavila voda
16.08 - ve Vísce ve Višňové byly evakuovány ženy a děti
18.50 -obce Višňová a Andělka byly neprůjezdné, okolní komunikace zaplavila voda, byly evakuovány čtyři děti

Pátek 22. července

9.00 - v Nové Vsi u Chrastavy byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity
10.30 - v Liberci dosáhla Lužická Nisa 2. SPA
10.34 - Harcovský potok se rozlil na Lukášovskou ulici naproti pivovaru Vendelín
11.05 - ve Višňové se rozlily všechny tři potoky, Řasnický, Bulovský a Pertoltický
11.20 - řeka Smědá klesla na úroveň I. až II. stupně povodňové aktivity
11.45 - v obci Krásný Les zaplavila voda z Řasnice několik sklepů a zahrady
12.00 - v přehradě Fojtka protékala voda všemi bezpečnostními přelivy, Jeřice dosáhla 3. SPA
12.45 - hasiči odčerpávali vodu ze sklepa školy v Liberci - Harcově
13:17 - voda zaplavila dva domy v Krásném Lese, jejich obyvatelé je museli opustit
14.20 - v Mníšku bylo preventivně evakuováno deset rodin
15.30 - byl omezen provoz na některých silnicích v Liberci v důsledku povodňového stavu
15.40 - Povodí Labe ohlásilo v Hrádku nad Nisou třetí povodňový stupeň, tuto informaci vyvrátil starosta obce, Nisa byla neustále těsně pod touto hranicí
16.50 - přehrada Fojtka se stabilizovala, na Jeřici zůstal 3. SPA

23.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Fyzická zdatnost, znalost gabionů, tesařské dovednosti, dlaždičské a elektrikářské práce., Hlásit se předem e-mailem: 608530415@seznam.cz.. Pracoviště: Klasik group s.r.o., Dělnická, č.p. 195, 460 06 Liberec 6. Informace: Yuriy Horbach, +420 608 530 415.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě ŘEZÁNÍ ČISTÍCÍCH HADRŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se telefonicky u p. Janatové na tel. 602 138 575 nebo p. Němcové, tel. 725 081 481.. Pracoviště: Ragtex s.r.o., 464 01 Frýdlant v Čechách. Informace: Marcela Janatová, +420 602 138 575.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 120 Kč

Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby ZEDNÍK, OBKLADAČ, SÁDROKARTONÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme flexibilnost, řidičský průkaz typu B /pokud není, dodělat při práci/, zkušenosti v oboru, ochotu učit se novým věcem, fyzická zdatnost. Náplní práce je zednická činnost při rekonstrukcích a novostavbách., Zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit telefonicky. Pracoviště: Structura s.r.o.-001, Slezská, č.p. 725, 460 15 Liberec 15. Informace: Petronela Bulířová, +420 608 711 596.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování BALIČ/KA CUKROVINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Ruprechtická 848/32, 460 01 Liberec 1, Vhodné i pro cizince se základní znalosti českého jazyka. Zápisy do počítače., Pracovní poměr i na dobu určitou na 1 - 2 roky., Nabízené výhody: dotovaná strava, půlroční odměny, sportovní i volno časové benefity, Hlásit se e-mailem nebo osobně ve středu ve 12.30 hod. v recepci závodu. Pracoviště: Mocca, spol. s r.o.-001, Ruprechtická, č.p. 848, 460 01 Liberec 1. Informace: Hana Černošová, +420 733 619 839.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbalové utkání Ústí (v tmavém) proti Liberci
17

Kdo s koho: Ústí se utká s Libercem posedmé! Ve hře je záchrana

Finalistky MISS Liberecký kraj 2018.

Čtenáři Deníku vybírají Miss Press

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Liberecký kraj – Tři aleje v Libereckém kraji projdou ošetřením.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Bikeři provětrají Severočeské muzeum

Liberec – V sobotu se pojede závod horských kol v Severočeském muzeu. Zní to bláznivě? Je to tak. Těsně před začátkem očekávané rekonstrukce se pojede exhibice závodníků na horských kolech MuzeuMTB Race.

Vláda schválila 60 milionů kvůli Turówu

Praha – Na svém středečním zasedání schválila Babišova vláda v demisi opatření, která mají zmírnit možné dopady polského dolu Turów na české území.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT