VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pastor Apoštolské církve podpořil graffiti. Chtěl jsem rozvířit vody, říká

Liberec – Stanislav Hart je pastorem libereckého sboru Apoštolské církve, která finančně přispěla na vznik graffiti pod libereckým viaduktem. V krátkém rozhovoru pro Deník přibližuje, co k tomu církev vedlo.

24.5.2011
SDÍLEJ:

BŮH A UMĚNÍ ULICE? PROČ NE? „Napadlo mě, že to, jak se říká, rozvíří vody, vysvětluje Stanislav Hart (na snímku s manželkou) motivaci, proč se podílel na akci libereckých writerů.Foto: archiv Stanislava Harta

Je neobvyklé, že církev podporuje takto otevřeně poměrně kontroverzní umění, jímž graffiti bezesporu je. Jak vás to napadlo?
Akci naplánovala a zorganizovala jedna rodina, která naší církev navštěvuje. Jsou umělecky založení a graffiti je jedním z jejích koníčků. Když nás oslovili s tím, jestli bychom se na tom nechtěli podílet jako církev sponzorsky a pomocí při praktické organizaci akce, tak mi na mysl přišlo právě slovo „kontroverzní“.

Napadlo mě, že to, jak se říká „rozvíří vody“, a že to v sobě může nést různá rizika. A právě proto mě ta myšlenka nadchla :-) Říkal jsem si, že je potřeba to zkusit. A z výsledku jsme nadšení!

Jaké další „netradiční“ aktivity podporujete nebo přímo se na nich podílíte?
Když čteme Nový zákon, vidíme, že Ježíš byl neustále mezi lidmi. Je v něm zaznamenáno 165 případů jeho duchovní služby lidem. Jen v osmi z nich proběhla v synagoze nebo v chrámu. V 95% šel Ježíš za lidmi tam, kde byli – domů, na ulici, na trh, apod. Jestliže církev zůstane za zdmi svých kostelů a modliteben, kdo se dozví, o čem vlastně křesťanství je? Proto jsme všude tam, kde jsou lidé a kde se otevře příležitost. O Velikonocích jsme měli posezení ve třech libereckých domovech s pečovatelskou službou, pravidelně jezdíme do střediska Naděje, rádi chodíme v Liberci i v Jablonci přímo na ulici s hudební skupinou, kde hrajeme a zpíváme. Chodíme i na „novodobou ulici“, kterou je internet. Uvidíme, co přinese budoucnost, ale nebojíme se ničeho, pokud by to nebylo v rozporu s našimi hodnotami.

Může být otevřená podpora graffiti umění způsobem, jak o sobě dát vědět lidem, kteří by se o víru a Boha asi sami od sebe nezajímali (a nebo by vůči ní byli přímo v opozici?)
Přesně tak. Když se ráno začali na akci scházet graffiťáci, byli velice příjemně překvapení. Jeden z nich mi řekl, že tak dobře zorganizovanou akci ještě nezažil a že je úžasné, že i církev se podílí na propagaci tohoto umění. A co se týče té opozice, já si myslím, že lidé, kteří jsou vůči víře v Boha v opozici, jsou v podstatě v opozici proti tomu samému, jako my. Je totiž rozdíl mezi živou osobní vírou a zkostnatělým náboženstvím. To dokáže být moralistické, tvrdé, odsuzovačné a v určitých aspektech zastaralé.

Na této akci jsem před předáváním cen vyprávěl svůj životní příběh. Příběh kluka vyrůstajícího v naprosto ateistickém prostředí, který během svého dospívání bloudil až zabloudil do drog, alkoholu a bezduchých večírků a ve chvíli, kdy v obyčejné modlitbě vlastními slovy pozval do svého života Ježíše a poprosil ho o odpuštění hříchů, dostal jeho život smysl. Křesťanství pro mě znamená mít osobní vztah s Bohem, který mě bezpodmínečně miluje a dává mému životu smysl. Na akci jsem vzal i svou manželku a své tři děti, které si to také užili a moc se jim to líbilo. Přišlo mi, že si můj příběh všichni přítomní se zájmem vyslechli …

Vaše církev je poměrně mladá… kolik máte členů a čím se lišíte od tradičních českých křesťanských církví?
Jsme jednou z „evangelických“ církví. V rámci Liberce jsme skutečně relativně mladá církev, protože zde působíme teprve 7 let. Začínali jsme jako hrstka nadšenců a s postupem doby jsme trvale rostli. V současné době máme 50 členů – asi polovina z nich se staly křesťany v posledních pěti letech. Navíc máme ve sboru asi 25 dětí a především, a to je pro nás vždy to nejdůležitější, okruh přátel, kteří nás (i víru) „testují“.

Od ostatních křesťanských církví se nelišíme ani tak obsahem poselství – ten s nimi máme shodný – jako spíš jeho „obalem“. Když Ježíš ve své době kázal, mluvil řečí, které tehdejší lidé rozuměli. Tehdy se nejčastěji lidé živili jako zemědělci, proto říkal podobenství o rozsévači, o koukolu a pšenici apod. Používáme internet - vloni náš sbor objevili 4 lidé čistě přes naše webové stránky www.sborliberec.cz, k jejichž návštěvě zveme i vás, a které neustále „žijí“, točíme videoklipy z akcí, když kážu, tak jsou biblické texty promítané projektorem na plátno, nezpíváme chorály ze 16. století, ale moderní chvalozpěvy, při kterých hraje kapela s bicími, klávesami a elektrickými kytarami, apod. Nejsme ale čistě mládežnická církev. Nejzastoupenější je střední generace (rodiny s dětmi), najdete u nás ale od kojenců až po důchodce.

Náš sbor je součástí Apoštolské církve, která má v ČR více než 7 000 členů a stojí na více než 100 leté tradici. Celosvětově patříme do křesťanského obrozeného proudu, který je v dnešní době po Římskokatolické církvi druhým největším křesťanským hnutím na světě a hlásí se k němu 0.6 miliardy lidí.

Autor: Tomáš Lánský

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 89 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - OBSLUHA BARU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 89 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: možnost i práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, hlásit se e-mailem nebo osobně v restauraci Lokanta na nám. Dr. E. Beneše 12, Liberec. Pracoviště: Kemal ekmekcioglu-002 lokanta, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 12, 460 01 Liberec 1. Informace: Sandra Poláková, +420 777 603 677.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese Na Rybníčku 876, Liberec. Pracoviště: Mab plus s.r.o.-003 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Vasyl Stoyka, +420 608 556 887.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 22 160 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ROZVOJOVÉ KONCEPCE na odboru strategického rozvoje a dotací Magistrátu města Liberec. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup je možný od června 2018, příp. dle dohody. Plat: 12. platová třída podle nař. vl. č. 341/2017 Sb., příplatek za vedení a poskytnutí dalších složek platu po zapracování včetně zaměstnaneckých výhod garantovaných kolektivní smlouvou., Předpoklady: vedoucím zaměstnancem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem ČR (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná a ovládá jednací jazyk. Místem výkonu práce jsou budovy Magistrátu města Liberec a území správního obvodu města Liberce. , Požadavky: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, zkušenosti s řízením projektů, velmi dobré komunikační a organizační schopnosti; dobrá znalost práce s PC (Windows, Microsoft Office), řidičský průkaz skupiny B; samostatnost, flexibilita, kreativita, vysoké pracovní nasazení; schopnost analyticky a koncepčně myslet, zkušenosti s přípravou, realizací a zpracováním koncepčních materiálů rozvoje na úrovni statutárního města nebo kraje. Uvítáme: znalost problematiky fondů a operačních programů EU, národních programů podpory, praxi ve veřejné správě, zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek, znalost a zkušenost s finančním řízením ve veřejné správě, znalost rozpočtové skladby, znalost anglického nebo německého jazyka. , Přihlášku i osobní dotazník lze stáhnout na webových stránkách města na adrese http://www.liberec.cz/okt/, Bližší informace k uvedenému výběrovému řízení jsou k dispozici na úřední desce Magistrátu města Liberec na http://www.liberec.cz/cz/magistrat-radnice/uredni-deska/volna-pracovni-mista/, Uzávěrka pro doručení přihlášek uchazečů je dne 11. května 2018.. Pracoviště: Statutární město liberec, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 1, 460 01 Liberec 1. Informace: Miroslav Křepel, +420 485 243 761.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

U Rynoltic se srazila tři osobní auta. Zasahovat museli zdravotníci

Frýdlant má alej Republiky na začátku cesty na Hartu. Moc povedená akce. A na podzim, až dubům zčervená listí, to bude krása.
25

FOTO: Ve Frýdlantě vysadili alej Republiky

Hlasujte pro nejhezčí miminko 16. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 16. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

FOTO: Bitva začala! Městem pochodovali vojáci ze sedmileté války

Liberec – Na Nerudově náměstí se v pátek šikovali vojáci a na Keilově vrchu duněla děla. Odstartovala akce, která připomíná bitvu u Liberce, jež se odehrála v rámci sedmileté války v roce 1757.

OBRAZEM: Vojáci pochodovali centrem Liberce. Dnes je čeká krvavá řež

Liberec - Zajímavý program nabídne dobové tržiště, ukázky pořadového cvičení vojska a samozřejmě i to hlavní - pořádnou bitvu.

Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 2000 Kč na After party Miss Liberecký kraj!

Liberec – Exkluzivní After party proběhne v sobotu 28. dubna od 21.15 v Clarion Grand Hotelu Zlatý Lev. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT