V Pavlovicích začaly práce na projektu GreenNet už loni. Nyní se opravovaná větev rozdělila. „Její horní část zásobujeme přes provizorní výměníkovou stanici z kotelny Milko,“ popsal místopředseda představenstva liberecké teplárny Petr Heincl. Na začátku dubna se pak práce přesunuly i do centra Liberce. Všimli si toho i řidiči, na které kvůli výkopům čekají dopravní omezení v ulicích Okružní, U Nisy, Winterova, Jungmannova a Dr. Milady Horákové.

Na konci projektu skončí zhruba dvě třetiny trubek pod zemí, především v centru tak zmizí pohled na trubky v korytu řeky Nisy. Pod zem půjdou oproti původním plánům i trubky v úseku od Košické ulice k teplárně. „Vytvoříme tak podmínky pro vybudování cyklostezky, kterou město plánuje stavět a se kterou by byly trubky v kolizi,“ dodal Heincl. Během rekonstrukce zmizí také nevzhledný energomost překlenující Košickou ulici.

Tramvajová doprava v Liberci.
Tramvají do Rochlice? Město prověří alternativní vedení trati

Úplně hotovo má být už do konce letošního roku. „Jde o inteligentní potrubí, které umí signalizovat netěsnost a únik teplonosného média. Dosud jsme úniky zjišťovali půdními mikrofony, bylo složité identifikovat přesné místo poruchy,“ popsal Heincl jednu z výhod systému.

Ušetří teplo a peníze

Hlavní výhodou, kterou si teplárna od výměny slibuje, je ale snížení ztrát. „Nové potrubí má lepší tepelně izolační vlastnosti než to 40 let staré,“ řekl Heincl. Ušetřit by se měla až třetina ze současných ztrát.

V prvních letech by se peníze, které se díky tomu ušetří, měly použít na splácení úvěru, jež si teplárna na výměnu vzala. „Část se promítne i do ceny tepla pro koncové zákazníky. Kvantifikovat to ale můžeme až po skončení první topné sezony,“ upozornil předseda představenstva Martin Pěnčík. Gigajoul tepla dnes teplárna prodává za 650 korun.

Mládežnický výběr ze třech týmů české mládežnické extraligy
Bílí Tygři, Mountfield HK a Mladá Boleslav se spojí v jeden tým

Zbývající dvě větve parovodů, kterými v Liberci teplo proudí, v brzké době obnova nejspíše nečeká. „Obnova každé z nich je otázkou nějakých 300 milionů, což je pro teplárnu velká investice,“ řekl Heincl. Pokud se teplárna na financování nedomluví se svým akcionářem, kterým je město, do obnovy další větve se pustí nejdříve po splacení současného úvěru. „Ten je splatný v roce 2025,“ dodal Pěnčík.

V takovém případě by přišla na řadu větev „Textilana“ vedoucí přes areál bývalého textilního podniku směrem na Králův Háj a Kunratickou. Nejdéle má pára zůstat na větvi „Vratislavice“, která napájí i průmyslové podniky, jež na změnu zatím nejsou připraveny.