Zatímco v minulosti se dočkala výměny rozvodná větev Město, nyní přišly na řadu větvě Textilana vedoucí přes areál bývalého textilního podniku směrem na Králův Háj, sídliště Broumovská a Kunratickou, a Vratislavice, která zásobuje teplem především Hanychov, Doubí, Vesec, Rochlice, Zelené údolí a právě Vratislavice nad Nisou.

Cílem projektu je především snížení tepelných ztrát a zvýšení efektivity dodávek tepla, což následně přispěje k dlouhodobější stabilizaci ceny tepla pro zákazníky připojené k soustavě centrálního zásobování. „Horkovody budou zároveň více odpovídat jak současným, tak budoucím trendům a nárokům připojených odběratelů. Modernizace infrastruktury nám umožní efektivněji využívat zdroje a poskytovat našim zákazníkům spolehlivé a ekologické zásobování teplem,“ řekl předseda představenstva Teplárny Liberec Jan Sedláček s tím, že po dokončení projektu zmizí pára z Liberce. „Celý projekt se uskuteční mimo topnou sezónu, kdy funguje odběr pouze teplé vody a není potřeba vytápění. Spotřeba energie je výrazně nižší,“ dodal.

Liberecká teplárna zásobuje tepelnou energií téměř 13 tisíc domácností převážně na libereckých sídlištích, dalších více než 120 odběratelů z terciární sféry a desítku průmyslových podniků. Je technologicky propojena se sousedním zařízením na termické zpracování odpadů Termizo, které ji poskytuje více než dvě třetiny energie potřebné pro výrobu tepla.

Projekty GreenNet II a III zahrnují mimo jiné i výměny rozvodů o délce 24 kilometrů a aktualizace 85 výměníkových a předávacích stanic. Součástí investice je také modernizace samotné teplárny a spalovny komunálního odpadu Termizo, která zásobuje teplárnu horkou párou. Náklady se vyšplhaly přes miliardu korun, hotovo by mělo být na podzim příštího roku.

Celková hodnota této investice přesahuje jednu miliardu korun a předpokládané dokončení projektu je plánováno na podzim roku 2025. „Investice bude částečně hrazena formou dotace z Národního plánu obnovy, hlavní část financí poputuje z fondů evropské investiční skupiny Cube Infrastructure Managers, našeho nového majitele. Bez jeho podpory bychom takovou investici do dlouhodobě udržitelného způsobu distribuce tepla nebyli schopni realizovat," osvětlil předseda představenstva společnosti Enetiqa a předseda dozorčí rady Teplárny Liberec Jörg Lϋdorf.

Modernizace rozvodných teplovodních sítí sníží ztráty při přepravě tepla o 25 %, zároveň dojde k redukci emisí skleníkových plynů a snížení závislosti výroby tepla a zemním plynu. Zmizí tak i většina nevzhledných parovodů, počítá se s tím, že větší část horkovodního potrubí bude uložena pod zem. „Našim občanům v roli uživatelů teplárny to přinese stabilizovanou cenu tepla, protože teplárna bude topit efektivněji. A díky tomu, že zmizí nevzhledné trubky, bude veřejný prostor upravenější,“ podotkl náměstek primátora pro technickou správu a informační technologie Jiří Šolc.

Výměna parovodního potrubí za horkovodní umožní efektivnější, ekonomičtější a ekologičtější napojení nových odběratelů na teplárnu, ale zároveň otevře dveře pro nové developerské projekty, firmy a instituce. Teplárna plánuje vybudování čtyř tlakových zásobníků na horkou vodu, zatímco společnost Termizo instaluje novou turbínu, která umožní efektivnější využití přebytkového tepla, čímž se zvýší množství vyrobené elektřiny z odpadu.

„GreenNet není jen investicí do infrastruktury, je to náš závazek vůči planetě a dalším generacím. Věříme, že společně s našimi partnery a občany města města Liberce můžeme dosáhnout pozitivních změn a přispět k udržitelnějšímu a zdravějšímu životnímu prostředí pro nás všechny,“ zdůraznil Sedláček.

Modernizace se neobejde bez stavebních pracích. „Bude to náročné. Máme vydaných mnoho takzvaných dopravních inženýrských opatření a snažíme se, aby nejnáročnější výkopové práce v těch nejexponovanějších lokalitách byly dělány přes prázdniny, kdy je v Liberci poloviční provoz,“ dodal Šolc.

Mohlo by vás zajímat: Liberecké tiskárny se mění před očima. Další dům je hotový, rýsuje se i kavárna

Jak se jmenuje areál zachycený na videu? | Video: Jiří Louda