Virtuální Parkovací Automat (VPA) od nového dodavatele postupně nahradí stávající systém MPLA. Během měsíce března probíhal testovací provoz, kdy nová moderní online platební metoda začleněna do systému parkování v Liberci. Tuto metodu už také využívá Městská policie Liberec, strážníkům usnadňuje provádění kontrol zaplacení parkovného.

„Platební transakce VPA probíhají za použití online platební brány dodávané společností Global Payments, která akceptuje běžně vydávané platební karty společností VISA, MasterCard a také mobilní digitální peněženky Apple Pay a Google Pay. Přes tento platební systém zaplatíte na parkovném úplně stejnou částku jako zaplatíte hotovostně mincemi v parkovacím automatu,” popsal mluvčí magistrátu Jan Král.

Stav liberecké přehrady k 6. březnu 2024.
Pobytové schodiště či plovoucí mola. Okolí liberecké přehrady získá novou tvář

Možnosti platby však i po této změně zůstávají stejné, tu bude možné jednoduše provést na stejné webové stránce. Změna se ani nijak nedotkne možnosti plateb hotově či formou SMS. Tyto varianty zůstávají i nadále možné.

Platba přes VPA se provádí pomocí QR kódu na parkovacím automatu, ten je třeba načíst mobilním telefonem. V telefonu se poté řidiči zobrazí cena parkovného a maximální možná doba parkování. Dalším krokem je volba preferované doby parkování a provedení registrace, tu je nutné provádět pouze během prvního využití.

Divoké prase. Ilustrační foto.
Veterináři bojují s africkým morem, Liberecko hlásí nový případ

K registraci je třeba uvést e-mail a registrační značku vozidla s tím, že registrační značku je v budoucnu možné změnit. Následuje krok úhrady, který se provede zvolením tlačítka „Zaplatit“. Konečným krokem je obdržení e-mailu s dokladem o uhrazení.

Krom formy platby přes QR kód je ještě možné využít webových stránek mapy.cz. Zde si platící vyhledá konkrétní parkoviště, kde se mu v informacích o místě nabídne odkaz “online platby VPA”.

Jedním z nejdůležitějších prvků celého systému je bezpečnost. Město ujišťuje, provozovatel platební služby nemá k údajům o platební kartě přístup. Bližší informace o zásadách zpracování osobních údajů ve VPA jsou uvedeny na tomto webu.


Nahrává se anketa ...

Mohlo by vás zajímat: Motorkář v Liberci si to šinul rychlostí přes 170 km/h. Byl pod vlivem drog

Zdroj: Tým silniční bezpečnosti