Z některých ulic udělá úřad jednosměrky, čímž vznikne na silnici prostor pro parkování. Celkem by tak na sídlišti Hokejka mohlo přibýt až 500 míst. Na většině z nich se však už nyní parkuje nelegálně, legislativní změnou na jednosměrnou ulici by se tam parkování zlegalizovalo. Úplně nových míst má přibýt asi sto.

„Jedním ze schválených záměrů je v lokalitě ulic Vrchlického – Hlávkova návrh na zavedení jednosměrných ulic. Získáme tím větší počet parkovacích míst, včetně odstavného parkoviště před Hokejkou. Dále to je výstavba nového parkoviště s 26 místy v Broumovské ulici na místě stávající perkové plochy,“ řekl náměstek pro technickou správu města Jiří Šolc.

Potvrdil také, že v některých lokalitách se vlivem nové výstavby fakticky počet parkovacích míst nezvýší. „Pouze se zde legalizuje stávající místní praxe, která bývá ze strany policie pokutována za stání mimo k tomu vyhrazených ploch. Opatřeními, jednosměrkami nebo právě výstavbou, se však takové odstavení vozidel uvede do souladu s předpisy,“ dodal Šolc.

Náměstek si podle svých slov nedělá iluzi, že se tím jednou provždy vyřeší problém s nedostatkem parkovacích míst. „Ostatně každé sídliště má svá místní dispoziční specifika. Na druhou stranu chceme občanům alespoň trochu ulevit při hledání vhodného parkingu, když se vrátí po celém dni z práce a alespoň zčásti jim zvýšit komfort. V hledání dalších lokalit hodláme nadále pokračovat a taktéž napnout síly k jejich vybudování,“ doplnil Šolc.

Proces změny stávajících ulic na jednosměrky vyžaduje vyjádření dalších orgánů, posvětit ho musí dopravní úřad i policie. Podle primátora Jaroslav Zámečníka si ale tento postup už město vyzkoušelo a má s ním dobré zkušenosti. „První zkušenost máme s ulicí Dubový vrch, kde jsme jednosměrný provoz zavedli z jiného důvodu než kvůli parkovacím místům. Celý proces trval asi půl roku včetně vyjádření policie. Myslím si proto, že by těch avizovaných 500 míst ke stání mohlo vzniknout už v příštím roce,“ řekl primátor.

Na sídlišti Hokejka je podle informací města 1 950 bytů. Kapacita parkovišť stejně jako na jiných sídlištích ale neodpovídá počtu aut, která lidé vlastní. Celkové náklady pro lokalitu Hokejky jsou odhadovány na 3,5 milionu korun bez DPH, z toho 2 miliony půjdou na změnu dopravního značení a 1,5 milionu za rozšíření parkingu před panelovým domem Hokejka. Změny v ulici Broumovská pak vyjdou na 2,3 milionu bez DPH, vzniknout by tady mělo 26 parkovacích stání.

„Je to docela dobrodružství najít tady večer místo ke stání. Jednosměrkama se toho moc nezmění, protože na těch místech už auta stojí, jen se tak vyhneme pokutě. Chápu, že není jednoduché najít nějaké řešení, ale něco se s tím dělat musí,“ řekl Deníku Milan Vrabec, který bydlí na sídlišti Hokejka.

Podle Šolce má město nápady, jak by se dal nedostatek míst k parkování řešit, ale často naráží na odpor místních. „Nerezignovali jsme na naše nápady, se kterými jsme v minulosti přišli včetně chytrých kamer, které by mohly na sídlištích monitorovat vjezd aut. Důležité pro nás ale je, aby se domluvila jednotlivá společenství vlastníků jednotek a rozhodla se, jaké řešení chtějí a je pro ně akceptovatelné,“ vysvětlil Šolc.