Každý motorista, který buď v liberecké Rochlici bydlí, anebo sem přijede autem na návštěvu, zažívá navlas stejnou situaci.Krouží v úzkých uličkách sídlištěm tak dlouho, dokud se neuvolní nějaké místo na parkování. Když mu dojde trpělivost, odstaví nakonec vozidlo na vzdálenější místo, než původně zamýšlel.

Už příští rok by se mělo motoristům v jejich nelehkém údělu o něco ulehčit. Vedení města plánuje, že na nejlidnatějším libereckém sídlišti vybuduje více parkovacích míst. Současně zde postaví několik nových sloupů veřejného osvětlení.

„Vyslyšeli jsme nářky osadníků. Tam, kde doposud veřejné osvětlení nebylo, přidáme lampy. K tomu chceme některé veřejné plochy proměnit v místa pro parkování,“ potvrdil primátor Jiří Kittner (ODS).

Parkovací místa vybuduje město v ulici Burianova. Původní záměr počítá se vznikem až 40 nových parkovacích ploch, primátor však připustil, že tolik se jich tam zřejmě nevejde. „Je možné, že jich nakonec bude jen dvacet,“ řekl.

Nového osvětlení se dočká ulice Ježkova. Zde by mělo vyrůst 5 nových stožárů veřejného osvětlení, a to dříve, než vzniknou parkovací místa v ulici Burianova, už do konce července tohoto roku.

„Tímto krokem dojde k pokrytí dosud neosvětlené části ulice, což by mělo pomoci k větší bezpečnosti například chodců,“ upřesnil tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych.

Podle mnohých místních obyvatel je plánovaných 20 až 40 nových parkovacích míst na největší liberecké sídliště málo. Nestačí ani, že už v minulosti město vybudovalo v Burianově i Ježkově ulici plochy pro parkování se šikmým a podélným stáním.

„Mně připadá, že se sem vešlo víc aut dřív, když motoristé parkovali ještě divoce, kde se dalo. Teď sice lidé parkují spořádaně, na vyznačených místech, ale vozů se sem vejde méně,“ podotkla za obyvatele Rochlice Zdena Králová z ulice Halasova.

Jak doplnila, část míst pro parkování ještě ukrojila vyznačená stání pro tělesně postižené. „Je dobře, že v rámci revitalizace město upravilo dopravní režim v ulici Ježkova, která je nyní obousměrná. Ale nových parkovacích míst by tu byly potřeba stovky, ne desítky,“ dodala. Primátor Jiří Kittner připomněl, že prostoru pro nová parkovací místa na sídlišti, jehož stavitelé s tolika auty nepočítali, mnoho není.