Ani vozíčkáři na tom nejsou lépe

„Zajíždím sem natřikrát,“ zlobí se Kamil Janák, který se snažil zaparkovat svůj vůz na Špičáku. Nakonec se mu to přes bariéru odhrnutého sněhu podařilo. Nedaleké místo vyhrazené pro zdravotně postižené je na tom stejně: za bariérou.

Projeli jsme parkoviště v České Lípě a dá se říci, že nejlépe se dá odstavit auto u nákupních center. Jejich provozovatelé vědí, že když zákazník nezaparkuje, tak nenakoupí. Parkoviště u Kauflandu je uklízené pravidelně, občas kupa sněhu, nejvíc ho je ale na přilehlé louce, kam jej zřejmě odvážejí. Parkoviště u OBI je uklizené téměř dokonale, vedle u Intersparu vidíme kupy sněhu. Tady je ale třeba poznamenat, že zákazníci mohou pohodlně parkovat v krytých prostorách.

Výjimkou je parkovací plocha u Lidlu. Tady je sníh zčásti nahrnutý na místa určená pro vozíčkáře. Auta tu stojí tak, jak se jim podaří najet. Jak jsou na tom pacienti nemocnice? Parkoviště je sice prohrnuté, ale sníh opět vytváří bariéry a vjet na parkovací místo vyžaduje opravdovou zručnost.

Placená parkoviště v centru jsou odhrnutá, parkoviště U Synagogy zčásti. Obecně lze říci, že parkoviště jsou na tom stejně jako chodníky: v centru města se o úklid někdo snaží, na sídlištích je sněhu stále mnoho. V nejbližších dnech se má současné teplejší počasí změnit, nejprve začne mrznout, pak padat sníh.

Zeptali jsme se, kdy budou uklizeny parkovací plochy. „Parkoviště se uklízí ve stejném režimu jako komunikace, bohužel úklid komplikují zaparkovaná auta. Plánujeme na úklid těchto ploch využít buď nočních nebo brzkých ranních hodin,“ odpověděla mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.