V parkovacím pruhu, kde ještě před několika dny mohli motoristé odstavit auto třeba na celý den zadarmo, pokud zde našli místo, nyní nesmějí ani zastavit. Tak přišly o možnost parkovat před svým domem také desítky lidí, kteří na Jablonecké ulici bydlí.

„Zákaz zastavení jsme zde nechali umístit na žádost policie. Hlavním důvodem je zvýšení bezpečnosti provozu v ulici. Sem vjíždí auta z rušné křižovatky na Šaldově náměstí, je zde hustý provoz,“ vysvětlila vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje Stanislava Jakešová.

O víkendu zde auta stát mohou

Zákaz zastavení s výjimkou zásobování platí jen ve všední dny od 6.00 do 18.00 hodin, o víkendu a ve svátek tu automobily parkovat mohou. Značka „Zákaz zastavení“ v Jablonecké ulici stála i dříve, ale o pár desítek metrů dál před odbočkou k hotelu Zlatý Lev. Zhruba pět osobních aut se na Jabloneckou ještě vešlo.

Podle lidí z obchůdků v ulici požádal úřady o posunutí značky blíž k Šaldovu náměstí majitel těchto krámků. Auta se zásobováním totiž neměla kvůli ucpanému parkovacímu pruhu před obchůdky kde zastavit. Musela zůstat stát se zapnutými výstražnými světly uprostřed silnice.

Tak vozidla se zásobováním nejenže komplikovala provoz na Jablonecké, ale ještě ulici pravidelně ucpávala. „Majitel obchodů žádal o posunutí značky už jednou, protože auta se zásobováním neměla kde zaparkovat. Jen k nám jezdí čtyři denně. Teď, když je zavřená Lipová a ulice Na Bídě, všichni jezdí přes Jabloneckou, která je kvůli zvýšené hustotě provozu věčně ucpaná. Neumím si představit, co by se stalo, kdyby Jabloneckou ještě několikrát denně zatarasila auta se zásobováním,“ poznamenala majitelka Večerky Kami Kamila Šmídová.

Jak dodala, zatím si nevšimla, že by stání v bývalém parkovacím pruhu strážníci trestali botičkami. To potvrdila i mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková. „Pokud někde nastane čerstvá změna dopravního režimu, necháme řidičům nějaký čas na to, aby si na ni zvykli a vstřebali ji. Až po pár dnech jim dáváme papírky za stěrač, takže volíme tu nejméně bolestivou sankci. A když se na výzvu dostaví, většinou jejich přestupek řešíme domluvou,“ potvrdila Daniela Bušková.

Některým obyvatelům domu nová značka vadí, protože si zvykli na možnost parkování před domem. „Sama auto nemám, ale jezdí ke mně často návštěvy z Prahy, a nejen o víkendu. Vadí mi, že nebudou mít kde zaparkovat. Navíc se bez místa na parkování snižuje hodnota bytů, které jsme si od města před časem koupili,“ uvedla starší obyvatelka domu.