„Majoritním dodavatelem stavebního materiálu, a to zejména železné rudy, je pro český trh Ukrajina. Začátek válečného konfliktu však způsobil zásadní výpadek zdrojů. O tom nás také zavčas informovala společnost BAK, jež vyhrála původní výběrové řízení. Z tohoto důvodu není schopná podmínky veřejné zakázky naplnit za nabídkovou cenu a v řádném termínu. Na základě toho jsme znovu přehodnotili podmínky celého výběrového řízení a rozhodli se, že ho zejména z důvodu navýšení cen a hrozícího nedodržení termínu dostavby parkovacího domu budeme nyní muset zrušit. Pevně však věřím, že nové výběrové řízení vyhlásíme co nejdříve,“ uvedl náměstek hejtmana Zbyněk Miklík, který má na starosti investice. Firma BAK měla postavit nový parkovací dům v dolním centru Liberce, a to za nabídkovou cenu 162 milionů korun bez DPH.

V reakci na odstoupení firmy BAK od zakázky oslovil kraj všechny společnosti, které byly hodnoceny ve výběrovém řízení, zda jsou schopné postavit parkovací dům za stanovených podmínek ony, avšak všechny shodně reagovaly, že v tuto chvíli schopné stavět nejsou.

Podoba parkovacího domu a části nového dolního centra Liberce.
Začne proměna dolního centra Liberce. Odstartuje ji stavba stání pro auta

„Pokusíme se soutěž vypsat znovu, nejspíš začátkem května. Přepočítáme ceny podle nového kurzu a uvidíme, jak to dopadne. Máme určenou cenovou hranici, tak uvidíme podle nabídek, jaké přijdou, zda v projektu pokračovat, nebo vyřešit situaci jinak. Mrzí mě, že se to vyvíjí takto, ale trh nám ukázal, že je to v současnosti nereálné,“ přiblížil Miklík.

Pokud se ukáže, že je stavba parkovacího domu neuskutečnitelná, bude kraj zvažovat jiné varianty. Například stavbu náplavky bez parkovacího domu nebo výstavbu jiného typu parkování, avšak na úkor plánovaného parku a zeleně. „Potřeba parkování tady je, ale nepřipadá mi to jako šťastné řešení,“ dodal k jiným variantám Miklík.

Parkovací dům v dolním centru Liberce je dlouhodobě trnem v oku kritiků. Vadí jim, že přivede do centra příliš mnoho aut. „Parkovací dům je v těchto místech nesmysl. Kdyby byl u vlakového nádraží, má ještě smysl, ale sem nepatří. Akorát se zvýší hustota už tak silné dopravy ve městě,“ uvedl k plánované stavbě zastupitel Liberce Miroslav Baxa.

Most v Radostíně je ve velmi špatném stavu.
Lidem v Radostíně se uleví, konečně se k nim dostanou hasiči i záchranka

Liberecký kraj nyní hledá cesty, jak výběrové řízení vyhlásit znovu a za jakých podmínek. Parkovací dům a s ním související rekultivace okolí sídla krajského úřadu vylepší stav této oblasti, který nyní nelze označit za ideální nebo reprezentativní. „Současná podoba je neudržitelná. Celý projekt vznikl z architektonické soutěže v roce 2017 a jeho cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru v dolním centru Liberce,“ řekl hejtman Martin Půta.

Nyní je u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinese celkem 244 míst, přičemž rovných sto bude vyhrazeno právě veřejnosti.