Taras Povoroznyk alias Tary si odskočil od natáčení videí na YouTube k napsání knihy. Představil ji v libereckém knihkupectví a rozhodně nešlo o nudné autorské čtení.

Je středa, blíží se šestá hodina a tím pádem i konec otevírací doby Knihkupectví a antikvariátu Fryč. Tentokrát se ale dveře nezavřely. V prvním patře obchodu to bzučí jako ve včelím úle. „Máme tu dnes speciálního hosta v podobě Taryho, bude podepisovat svou knihu Tary: příběh parkouristy. První natěšení fanoušci dorazili už v půl 5,“ upřesňuje zdejší zaměstnanec.

Mladí lidé obsadili část patra určenou k besedě a další přicházeli i po začátku programu. Většina z nich třímala v rukou knihu, zatímco jiní si ji kupovali až na místě. „Novinka se objevila na pultech knihkupectví 1. března, ale své příznivce si za tu krátkou dobu našla, prodali jsme už pár desítek kusů,“ upřesnil místní brigádník.

Kniha Tary: příběh parkouristy představuje průvodce životem populárního parkouristy a youtubera a obsahuje také návody, jak správně začít s tréninkem parkouru. „Parkour je pro mě symbol svobody a volnosti,“ upřesňuje autor. „Do budoucna bych byl rád, kdyby veřejnost více pochopila, o čem je toto umění pohybu, kterému se teď věnuje velká masa mládeže v Česku i na Slovenku,“ říká sportovec a youtuber, jehož videa odebírá přes půl milionu uživatelů.

Při Taryho otázce, zda už někdo četl jeho knihu, se ve vzduchu objevila řada rukou. „Před vydáním knihy jsem Taryho neznal, ale už jsem to napravil. Pustil jsem si několik jeho videí a má můj obdiv. Navíc pochází z Ukrajiny a ta si zaslouží naši pozornost,“ zmínil majitel libereckého knihkupectví Martin Fryč.

V obchodě nechyběla ani autogramiáda a ukázky parkourového umění. „Mám rád Taryho videa, odebírám jeho kanál. Baví mě, co dělá. Společná fotka půjde hned na Facebook a Instagram,“ pochlubil se jeden z fanoušků.

Není to ale první liberecká návštěva ze světa youtuberů. V prosinci zde potěšil své příznivce Karel Kovář alias Kovy, který vydal knihu Kovy Ovšem. K jeho nejpopulárnějším videím se řadí jeho parodie na hit Despacito. Má aktuálně přes 7,6 milionu zhlédnutí a jeho videa odebírá 641 tisíc uživatelů.