Dolní centrum Liberce prochází další změnou. Na křižovatce ulic Široká a Vrabčí vzniká nový dům, ve kterém bude sídlit Centrum Vlasty Buriana. Projekt za patnáct milionů korun je z větší části sponzorován z evropských peněz a přišla sním Společnost Vlasty Buriana, která za 14 let existence nevytváří žádnou činnost. Několik měsíců po začátku stavby se tak začínají ozývat hlasy, že jde o účelový projekt, který nic nepřinese. S tím však nesouhlasí Roman Šotola, který se stal ředitelem společnosti na konci roku 2013.

Centrum musí fungovat 5 let

„V podmínkách je uvedeno, že projekt musí být udržitelný ještě pět let po dokončení. Po všech problémech s čerpáním evropských peněz si myslím, že Evropská unie to bude hodně kontrolovat, aby probíhalo vše, tak jak má. Dům bude spojený se sportem, se sociální otázkou, to je těžko zpochybnitelné. Vlasta Buriana je pro mě jediný koukatelný komik i po 80 letech," říká Šotola.

„Při hlasování jsem určitě hlásil střet zájmu, tedy vlastně nehlásil… Hlásil jsem ho a pak mi bylo dovoleno hlasovat sám pro sebe." Roman Šotola

Cílem projektu, tak jak byl představen městu, které ho muselo schválit, je výstavba multifunkční budovy v bezprostřední blízkosti rodného domu Vlasty Buriana. „V ní se budou provozovat aktivity blízké osobě Vlasty Buriana. Klubové bezbariérové centrum nabídne připomínku filmové a divadelní tvorby, vytváří prostor k volnočasovým aktivitám spojeným s osobností „krále komiků" a setkávání jeho příznivců. Centrum má za cíl zabývat se způsoby a implementovat myšlení a životní styl krále komiků do dnešní uspěchané doby," zní plytký popis projektu.

Plány se mění

Původně se mělo jednat o pětipatrovou budovu, podle autora architektonického návrhu Pavla Šťastného bude mít ale budova pouze tři patra a podkroví. Dalším argumentem pro schválení projektu bylo, že parcela, na které dům vyroste, je nevyužívaná plocha a celá lokalita je „poměrně zanedbaným územím, kterému realizace projektu pomůže k revitalizaci".

Stavební parcela patří Lukášovi Plechatému, známému spekulantovi s pozemky, který zázračně vydělal na prodeji pozemků ve Vesci před konáním mistrovství světa v klasickém lyžování.

Plechatý byl v roce 2011 prosazován ČSSD do poradního finančního výboru města. Podle serveru Náš Liberec má výrazné konexe a je často spojovaný s Robertem Duškem a Milanem Šírem z ČSSD.

Šír měl být navíc v roce 2013 nominován do dozorčí rady Společnosti Vlasty Buriana spolu s Romanem Šotolou. Návrh na jejich zvolení nakonec na libereckém zastupitelstvu neprošel. Projekt na vybudování centra ale dostal zelenou. Zastavilo ho až zamítavé stanovisko ROP Severovýchod, které evropské peníze rozdělovalo.

„Projekt byl poprvé podán v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) již v polovině října 2013. V podobě, v jaké byl tehdy předložen, však při hodnocení dle bodovacích kritérií nedosáhl minimální hranice… Poté, co byl takto projekt vyřazen, žadatel jej následně přepracoval, odstranil vytýkané nedostatky a projekt byl podán znovu, a to 13. prosince 2013. Po doplnění projektové dokumentace dle stavebního zákona a napravení řady drobných formálních nedostatků byl Výborem Regionální rady Severovýchod schválen," řekla tisková mluvčí ROP Severovýchod Silvie Špryňarová.

Zajímavým faktem je, že Šotola, v té době člen Rady města, který hlasoval pro schválení projektu, nastoupil do Společnosti Vlasty Buriana v listopadu 2013 jako její ředitel a hned v prosince byl projekt schválen Regionální radou.

Střet zájmů?

„Vůbec bych tomu nepřikládal nějaký význam. Určitě to nebylo kvůli mně. Ostatně, kdo mě zná, ví, že jsem byl v ČSSD považován spíše za rebela. Při hlasování jsem určitě hlásil střet zájmu, tedy vlastně nehlásil… Hlásil jsem ho a pak mi bylo dovoleno hlasovat sám pro sebe," vrací se Šotola k obsazení dozorčí rady Společnosti Vlasty Buriana.

Podle mluvčí magistrátu Zuzany Minstrové o dosazení dvou zastupitelů z ČSSD do dozorčí rady požádala sama společnost. „Mělo jít o kontrolu hospodaření," řekla Minstrová.

Sama společnost budí pochyby. Kromě ní totiž funguje také Společnost přátel Vlasty Buriana, která má podobné cíle jako prvně zmíněná. Ve společnostech navíc figurují stejní lidé jako například Pavel Holík, který je předsedou obou dozorčích rad.

Liberecké Centrum Vlasty Buriana by podle Šotoly mělo začít fungovat do konce letošního roku. Stavba samotná bude dokončena už v červnu. „Budeme hledat veřejné prostředky a čerpat dotace," vysvětluje Šotola způsob, jakým chce udržet centrum v chodu po dobu minimálně pěti let. Stejně neurčitý je při vysvětlování, komu bude vlastně centrum určeno. „Dětem i důchodcům," dodává.