Velké emoce budí mezi Liberečany městem zveřejněná vizualizace Sokolovského náměstí (Deník ji čtenářům předložil na konci srpna). Radnice plánuje rekonstrukci významné části města, ale zatím se podle ní jedná jen o návrhy, které nejsou definitivní.

Někteří lidé si ale zkrátka vizualizaci vysvětlili tak, že se jedná o jasnou budoucí podobu náměstí a podle nich jde jen o betonovou plochu bez špetky fantazie a zeleně. „Je to tedy děs. Nechápu, že se tam nikam nevejde ani jediný záhon nebo lavička. Za chvíli bude celé město jen betonovou plochou, kterou člověk přebíhá jen za účelem rychle se dostat do nejbližšího obchodu a zase rychle zmizet někam na přijatelnější místo," řekla například Lenka Šidáková.

Zbytečná panika

Radnice vzkazuje, ať lidé nepropadají panice. Připravovaná revitalizace Sokolovského náměstí je rozdělena na dvě části. „První část zahrnuje plochu pokračování Kostelní až po Růžovou ulici včetně. Druhá etapa představuje samotné parkoviště na Sokolovském náměstí. Co se týče podoby první části, tlačil nás čas. Opravu zbrzdily archeologické nálezy, přitom ale bylo nutné sladit rekonstrukci se síťaři, kteří zde budou vyměňovat vodovodní řad, plyn a kanalizaci. Současně bylo naší snahou přesunout parkovací místa dál od kostela. Kvůli nedostatku času nebyla s občany tato první etapa, kterou už schválili památkáři, projednána. Podobu druhé etapy budeme diskutovat i s veřejností," uvedla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Historie

Jak napovídá úvodní dobová fotografie, ani v minulosti Sokolovské náměstí zrovna neoplývalo zelení. Byla na něm ale Wewerkova kašna, kterou by město na místo rádo vrátilo, ale… Kašna není k nalezení už osmdesát let. „Teď pátráme po původní Wewerkově kašně, která ovšem byla asi úplně zničena. Alespoň se nám zatím nepodařilo zjistit, že by někde byly umístěny její části. Budeme zjišťovat, za jakých podmínek by zde mohl být instalován morový sloup," sdělila primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD). Také zmiňovaný morový sloup na Sokolovském náměstí kdysi stával. V současné době radnice jedná s architekty rovněž o moderním vodním prvku, který by na náměstí rádi viděli památkáři, když nebude kašna. Své nápady mohou předložit i studenti.

„Zapojili jsme studenty naší technické univerzity. Možné varianty podoby druhé etapy budou vymýšlet v rámci svých semestrálních prací. Možnosti mají neomezené a já se na jejich návrhy již těším," doplnila Rosenbergová.

Vzácné archeologické nálezy, které už odkryla první etapa rekonstrukce, zůstanou na Sokoláku zachovány. „Před farou natrvalo odkryjeme část dochované dlažby staré několik století. Krýt ji bude skleněná deska. Přijde nám neetické vystavovat nalezené ostatky na tomto místě, ale nejstarší obyvatel Liberce si připomínku bezesporu zaslouží. Proto bude místo jeho hrobu označeno v dlažbě a na informační tabuli umístíme popis celého nálezu. Podobně to bude i s Božím hrobem a dalšími zajímavostmi," doplnila liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).