Téměř třetinu nákladů na zateplení se podařilo získat družstevníkům panelového domu na sídlišti Kunratická. Jde o první panelák v Liberci, kde majitelé bytů ušetří na nákladech za zateplení díky programu Ministerstva životního prostředí Zelená úsporám.

„Celková investice se vyšplhala na 6,5 milionu korun, přičemž na dotacích se podařilo získat 2,1 milionu korun,“ vyčíslil Luboš Baloun ze společnosti Syban, která zateplování prováděla. Program zelená úsporám vyhlásilo ministerstvo v loňském roce, přičemž na něj uvolnilo 25 miliard z prodeje emisních povolenek. Investoři mají možnost peníze čerpat do roku 2012.

„Kdo by o dotace měl zájem, musí si ale pospíšit. Dobu potřebnou na její získání, od souhlasu družstevníků s akcí až po vyplacení peněz, jsme spočítali na jeden rok,“ upozorňuje Baloun s tím, že zatím se žadatelům podle informací Státního fondu životního prostředí podařilo vyčerpat dvě miliardy.

Ovšem za poslední dobu začíná žádostí raketově přibývat. Podle Luboše Balouna je pro zájemce za pět minut dvanáct. První zateplený panelový dům patří Stavebnímu bytovému družstvu Sever. To má ve své správě dvě stovky domů a zatím zateplilo podle informací jeho předsedy Petra Černého polovinu.

Panelový dům ve Sněhurčině ulici na Kunratické však nemá primát jen díky využití dotací z programu ministerstva. Zároveň je prvním ve městě pod Ještědem, kde jsou součástí nové fasády i umělá hnízda pro chráněný druh rorýse obecného.

„Domy ve Sněhurčině ulici jsou vůbec první v Liberci, kde jsou zároveň instalovány budky jak pro rorýse, tak pro netopýry,“ zdůraznila Radka Vlčková z odboru životního prostředí Krajského úřadu v Liberci.

Ocenila zároveň jak vstřícný přístup investora, tedy bytového družstva, tak zejména samotné stavební firmy. Na domě na Kunratické vyrostlo celkem osm budek pro rorýse a dalších šest pro netopýry.

„Přesný tvar budek není nikde uveden, ale vycházeli jsme z podmínek, že musí jít o budky srovnatelné s původním hnízdištěm,“ dodal Baloun.

Přesně definovány jsou ale vlastnosti těchto budek, jako materiál, velikost či šířka vletových otvorů. Ceny za pořízení a instalaci budek pro rorýse se pohybovaly kolem 3,5 tisíc korun a pro netopýry přibližně 2 tisíce korun.