Kdybychom si před dvěma lety představili, že součástí denní rutiny budou respirátory nebo antigenní testy, zřejmě bychom nevěřili. Pandemie současně rozdělila celou společnost, čehož si všimla například i ředitelka Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou Milada Valečková.

„Informace o koronaviru jsou velmi různorodé. S těmito „odborníky“ už je to jako s právníky, 100 právníků rovná se 100 právních názorů. A zdravý rozum se už dávno někam vytratil. Proto je společnost tak rozdělená, znepřátelená,“ myslí si Valečková.

Covidové oddělení Nemocnice Hořovice
Nakazili se covidem opakovaně. Lidí s reinfekcí výrazně přibylo, ukazují data

Bývalý poslanec, vysokoškolský učitel a občanský aktivista Jan Šolc na rozdělení společnosti poukázal pomocí svého vlastního příběhu. V říjnu loňského roku potkal spolužákyni a hned se neshodli na tom, koho budou volit. „Respektoval jsem její emociální přístup a vyznal se, že stojíme na opačných stanoviscích,“ uvedl čestný občan města Liberec a pokračoval ve vyprávění.

„Jen mi neříkej, že budeš volit nějakou proevropskou stranu. Brusel sem zatáh covid a chce tím vyhubit kus Evropy.“ - „A kdo tě takovými kydy krmí?“ sestoupil rázem zpátky do školních lavic. Prý se nakonec rozešli smírně: „Ty si choď na svý vakcíny, mě virus nedostane,“ vzkázala mu spolužačka. Dostal. Vánoce prožila na covidovém oddělení nemocnice.

„Nepopírám, že to někdo přežije i bez roušky, třebaže to s jistotou nemůže vědět předem. Každopádně ale bez dobré vůle a bez ohledu na ostatní jako možný přenašeč. Proslavené české „jáství“, po mně potopa. Plody dvou generací pod dvěma diktaturami, a mafiánství devadesátek. Říká se tomu rozdělená společnost,“ uzavřel Šolc, který v 90. letech pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky.

Ilustrační foto.
Plán omikron: Až v Libereckém kraji dojdou řidiči, omezí se spoje

Rozdělení společnosti je i výsledkem komunikačního moru naší doby, což si myslí spisovatel Vlastimil Vondruška. „Díky různým internetovým kanálům se může každý vyjadřovat ke všemu, aniž by měl úctu k lidem, kteří jeho příspěvky budou číst,“ všiml si 66letý muž, který v Doksech provozoval sklárnu.

„Ale ještě větší tragédií je, pokud se zástupy samozvaných expertů pasují do rolí kazatelů pravdy a straší lidi smrtí. Od časů středověké církve, kdy se hrozilo ztrátou duše těm, kdo neposlechnou papeže, se nezměnilo nic,“ dodal.

Olympijská kolekce 2022 Made in Czech Republic
Liberec se dostal na olympiádu. Pojítkem je oblečení a univerzita

Podobný názor má i dokumentarista z České Lípy Rudolf Živec. „Vadí mi křiklouni. Nebo některé dezinformace a poplašné zprávy. Jsou často dementní, ale i tomu někteří lidé věří,“ kroutil hlavou 45letý Živec. K němu se přidal i výtvarník a pedagog Jan Hásek ze Želzného Brodu. „Má rada zní, pokud si chceme uchovat zdravou mysl, ignorujme namyšlené křiklouny,“ řekl důrazně. Na současné situaci kolem covidu mu tak vadí lež a neodborné politizování. „Chybí tu mezinárodní tým skutečných odborníků odmítajících politizaci nemoci, jednotný postup proti nemoci a ohnisku jejího vzniku, nikoliv proti nevinným lidem,“ domnívá se Hásek.

Většina z oslovených osobností se už delší čas snaží debatám kolem koronaviru spíše vyhýbat. „A čekám a doufám, že snad brzy zase začneme žít normálně. I když jako dřív už to asi stejně nebude, každého z nás ta zkušenost nějak poznamenala,“ uzavřela za všechny Milada Valečková.