Desky poškodili ve dvou různých případech vandalové. Opravu první desky plánovala radnice od loňského listopadu, zatím ji ale ještě nestihla zadat. Zřejmě od silvestrovské noci je zničená i druhá deska. Škoda je asi za 300 tisíc korun. „Opravu obou desek spojíme do jedné zakázky. Náročná bude zejména výroba speciálně tvrzeného skla, ta potrvá asi dva měsíce," uvedla mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová. Podle jejího odhadu by památník mohl být opravený do konce dubna.

Renovaci památníku zaplatí pojišťovna, viníka škod se ani v jednom případě zatím policii nepodařilo vypátrat. Policie předpokládá, že rozbití druhé desky a škodu 150 tisíc korun má na svědomí některý z opilců, který kolem památníku procházel o silvestrovské noci. „Neznámý zasáhl zrcadlovou tabuli asi skleněnou lahví a způsobil na ní nepřehlédnutelnou paprskovitě se rozbíhající prasklinu-pavouka," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková.

Památník za milion a 200 tisíc korun měl být původně umístěn v zámeckém parku při Guttenbergově ulici, ale nakonec byl v roce 2006 odhalen v parku při Jablonecké ulici.

Má podobu kvádru, který je ze dvou stran tvořen zrcadlovými tabulemi pokoveného skla, vsazenými do ocelového rámu. V patě památníku je do dlažby zapuštěn zrcadlově převrácený nápis, v odrazu čitelný: „Sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ."

Ocenění získal památník loni v listopadu. Mezinárodní soutěž uspořádala skupina BigMat International, která sdružuje nezávislé podnikatele působící v oblasti prodeje a distribuce stavebnin na mezinárodní úrovni.