V čele ankety se drží lípa u fary v Horním Maršově, druhé místo zaujímá zmíněná kotelská lípa a třetí pozici obsadila Mladějovická lípa.

„Příznivci oblíbené celostátní ankety Strom roku 2009 mají do 10. října stále možnost podpořit svými hlasy Lípu v obci Kotel-Osečná a ovlivnit tak její konečné pořadí v soutěži,“ zdůraznila koordinátorka ankety Adéla Badáňová.

Hlasování se podle vyhlašovatele Nadace Partnerství rozeběhlo v srpnu. Celkový počet hlasů nyní přesáhl 1800.

Kotelské lípě, jedinému zástupci Libereckého kraje, poslalo hlas už 644 lidí. Pořadí mohutné lípy, jejíž stáří se odhaduje okolo 950 let, se však může ještě změnit.

„Na základě zkušeností z minulých let očekáváme vyšší nárůst hlasů v anketě teprve v září, nejvíce pak v prvním říjnovém týdnu,“ sdělila koordinátorka ankety Adéla Badáňová a doplnila, že v loňském roce se do ankety zapojilo rekordních 87 tisíc lidí.

Záštitu nad anketou převzali ministr životního prostředí České republiky Ladislav Miko a komisař pro životní prostředí Evropské Unie Stavros Dimas. Generálním partnerem Stromu života je společnost Skanska, která programu letos věnuje 5 milionů korun.

Každý z nominovaných stromů musí mít podle pravidel ankety svůj příběh. Kotelská lípa se pro místní stala symbolem odporu proti plánovanému obnovení těžby uranu. Více na adrese www.stromzivota.cz/anketa. (mi)