Na vině je hospodářská krize, pod jejímž vlivem památky trpí snížením návštěvnosti.

Na Lemberku a Grabštejně zaplatí dospělí návštěvníci o dvacet korun více než v minulém roce, na Frýdlantu dokonce o třicet. Nejnavštěvovanější památky v kraji, mezi které patří kromě výše jmenovaných také Bezděz, Trosky, Sychrov, Zákupy nebo Hrubý Rohovec, se však snaží za vyšší cenu nabídnout alespoň nějaké novinky.

„U všech například zavádíme novou kategorii – rodinné vstupné. Například na Sychrov se tak celá rodina podívá za tři sta korun,“ řekl Deníku ředitel Národního památkového ústavu v Libereckém kraji Miloš Kadlec.

Hrady a zámky zároveň chystají pro návštěvníky atraktivnější prohlídky. Na Lemberku chtějí například odtajnit více ze života svaté Zdislavy. „Namísto někdejší muzejně pojaté expozice se turisté podívají do zámecké zbrojnice či světničky svaté Zdislavy, do níž se podle tradice nechávala tato světice zavírat, aby se zde mohla nerušeně věnovat rozjímání. Došlo zde také k odkrytí okénka, kterým mělo být Zdislavě podáváno jídlo,“ uvedl Petr Weiss z památkového ústavu. Na hradě Frýdlant se zase chtějí více zaměřit na děti a nabízejí proto hromadné výlety. „Od května budeme dělat speciální trasu pro dětské výlety, kde se děti dozvědí zajímavosti o tom, jak se žilo na takovém hradě,“ sdělila kastelánka Jana Pavlíková.

Hrad Grabštejn zase v letošním roce nabídne připomínku přátelského vztahu Josefíny Clam-Gallasové a hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. „Mladý umělec se během koncertního vystoupení v Praze setkal s půvabnou Josefínou, která jej natolik inspirovala, že jí věnoval některé své skladby,“ vysvětlil Petr Weiss. Většina památek zahajuje turistickou sezónu o tomto víkendu.