Hrady a zámky v kraji se těšily první prázdninový měsíc z rekordní návštěvnosti. Trosky či Bezděz dokonce dosáhly svého historického rekordu v porovnání s předchozími lety. Aktuálně jsou v polovině sezóny, ale ve skutečnosti mají památky za sebou dva měsíce provozu. „Současné srpnové horké dny nahrávají koupalištím, ne zámkům. To je takové letité pravidlo, že když na plovárnách jásají, my smutníme,“ řekla mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Lucie Bidlasová.

I přes dopravní omezení a uzavírky si značný počet turistů našel cestu na zámek Grabštejn. Pro návštěvníky si zde připravili řadu kulturních akcí včetně nočních prohlídek, z nichž poslední proběhne v sobotu 29. srpna.

„Rozšířili jsme také druhý prohlídkový okruh o část věnovanou stavební historii hradu a archeologickým nálezům z hradu i jeho bezprostředního okolí,“ přiblížila jedno z lákadel kastelánka Iva Bártová. Ve druhém patře renesanční věže reinstalovali jednu z místností a připravili tak náhledovou expozici fraucimoru, která připomíná využití této části hradu ve své nejslavnější éře. I přes zvýšený zájem to vypadá, že se nepodaří dohnat ztrátu, kterou utrpěly památky během vynuceného uzavření. „Stále se však snažíme, aby návštěvníci o hrad měli zájem a zavítali k nám,“ dodala Bártová.

Koně nad pivovarem.
ANKETA: Zaostřeno na krásu Jizerských hor. Pomozte vybrat tu nejlepší fotografii

Ve Frýdlantu se po startu opožděné sezóny potýkali s tristním počtem návštěv. Změna nastala o prázdninách. Kromě Čechů jde i o zahraniční turisty z Polska a Německa. „V těchto dnech zaznamenáváme velký zájem o prohlídky, a to jak o základní okruh, tak i dětské prohlídky a zbrojnici. Další zájemci znovu objevují Frýdlantský poklad z období třicetileté války. Jedná se o kolekci mincí, která tu byla před nedávnem objevena a je na hradě vystavena,“ upřesnila kastelánka Jana Pavlíková.

Frýdlantský zámek kromě atmosféry starých časů, autentických interiérů a bohaté zbrojnice nabízí i řadu zajímavých akcí. 19. srpna rozezvučí zámecké nádvoří jazz a v rámci Letní jazzové dílny Karla Velebného se tu uskuteční koncert lektorů.

S návalem turistů se potýkají i Trosky, kam o třetí srpnové neděli dorazí rytíři. Po celou dobu budou moci zájemci zhlédnout rytířské turnaje v podání skupiny historického šermu Nostra Ex. Jako doprovod vystoupí kapela historické hudby Subulcus.

Spolek Boveraclub už třiatřicet let zachraňuje historické dopravní prostředky.
Boveraclub už 33 let renovuje historické dopravní prostředky. Plány má velké

Na hradě Valdštejn mysleli i na děti. Nejmenší návštěvníci se mohou vydat s princeznou Kateřinou za ztracenými šperky a poklady, ale i za postavami z pověstí Českého ráje. A ti větší zase s místním loupeživým rytířem hledat poklad a zlomit kletbu. „Na Sychrově se velké oblibě těší prohlídky s princeznou. Trvají přibližně 25 minut a zahrnují nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory. Tato trasa je určena pro rodiny s dětmi a je vedená princeznou, která zábavnou a nenáročnou formou seznámí děti s tím, jak se dříve princům a princeznám na zámku žilo,“ podotkla Bidlasová.

I přes zvýšenou návštěvnost se nepodaří dohnat ztráty z jara. Kromě nižších výnosů ze vstupného přišly památky i o příjmy z pronájmu prostor, kdy bylo zrušeno hodně svateb a neproběhlo plánované filmování. „Byť jsou statistiky za červenec příznivé, bohužel se nám nepodaří dohnat ztráty, které jsou v tuto chvíli 134 milionů v rámci celého památkového ústavu“, zdůraznil ředitel NPÚ Miloš Kadlec.