V Jablonci si kromě známých cílů mohou lidé prohlédnout třeba útroby budovy historické Sokolovny v Tyršových sadech.„Jabloneckou raritou je pak bezpochyby upomínková exhibiční ražba v dílnách zdejší uměleckoprůmyslové školy. Její motiv, na kterém se podíleli studenti, přímo souvisí s letošním tématem Dnů evropského dědictví – Památky a vzdělávání,“ láká Radana Schaeferová z kulturního a informačního centra.

Letos poprvé se ke Dni památek připojí i bývalá divadelní pomocná budova, přeměněná na Galerii N a sídlo studentů katedry designu Technické univerzity Liberec. Vidět mohou návrhy jejich oděvů a šperků.

Víc než dvacítku cílů nabídne tuto sobotu krajský Liberec. Kromě klasiky v podobě zázemí Šaldova a Naivního divadla či libereckého podzemí můžete navštívit nově zrekonstruované budovu univerzity v ulici Třebízského, roubenku Na rybníčku – dnešní sídlo správy CHKO. Novinkou bude prohlídka ruprechtického kamenolomu nebo Vila Franze Bognera v Jablonecké ulici. Z důvodu koronavirových opatření se ale zcela ruší plánovaná prohlídka libereckých kasáren.

Na některé prohlídky je však potřeba se objednat kvůli počtu účastníků předem prostřednictvím informačních center nebo v sobotu ráno přímo v konkrétním objektu. A nutné je mít roušku.

V Jablonci se konalo vyhlášení Ceny Karla Hubáčka o stavbu roku Libereckého kraje.
Stavba roku je v Novém Boru. Vyhrálo unikátní sklářské sídlo