Tyto novinky navíc v letošním roce vhodně doplní také nedávno zprovozněné internetové stránky, na nichž se budou moci případní zájemci seznamovat s pravidelně aktualizovanými informacemi o kulturním dění na zmíněných objektech. Novináře o tom ve středu informovali zástupci územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Na zámku Lemberk přinese sezóna 2009 změny v rozdělení prohlídkových tras na malý a velký okruh. V nové podobě jsou nachystány prostory v přízemí. Namísto někdejší muzejně pojaté expozice se turisté podívají do zámecké zbrojnice či světničky svaté Zdislavy, do níž se podle tradice nechávala tato světice zavírat, aby se zde mohla nerušeně věnovat rozjímání.

Vedle dobové postele, která se v místnosti nacházela již za dob bývalých majitelů, zde došlo k odkrytí okénka, kterým mělo být sv. Zdislavě podáváno jídlo. Zbývající část nové expozice připomíná salóny nedalekého zámku Nový Falkenburk, mezi jehož poslední majitele patřila známá průmyslnická rodina Liebigů.

O novinách se lidé dozví i na internetu

„V rámci mimořádných prohlídek bude během roku otevírán také Rytířský sál, který již několik let prochází náročnou opravou. V plné kráse tak budou návštěvníci moci obdivovat působivou barokní štukaturu i zrestaurované olejomalby s výjevy z třicetileté války, tvořící výzdobu stropu,“ poznamenal Petr Weiss z Národního památkového ústavu v Liberci.

Sezonu na Hrubém Rohozci ovlivní reinstalace zámeckých interiérů, která potrvá zhruba dva roky. Jednotlivé místnosti postupně získají podobu z období 30. let 20. století. Dojde tak ke zpřístupnění apartmá bývalého majitele zámku a jeho manželky v prvním patře, druhé patro pak zaplní pokoje dětí, zámeckého personálu a komnaty k příležitostnému pobytu dalších členů rodiny, případně hostů.

„První z pokojů připomíná majitelovou matku a je zařízena nábytkem ve stylu biedermeieru,“ řekl Petr Weiss s tím, že druhá z ložnic, vybavená pozoruhodným francouzským lůžkem s původním čalouněním a závěsy, je zasvěcena její tělesně postižené dceři, která se od dětství pohybovala na invalidním vozíku. I ten bude v místnosti k vidění. Poprvé v novodobé historii objektu bude k prohlídkové trase připojena také barokní kaple Nejsvětější trojice společně s přilehlými prostorami sakristie a předkaplí. Nová sezónní výstava Orientální svět české šlechty navíc představí v rozšířené podobě zajímavé předměty z depozitářů.

V rozšířené podobě nabídne procházku napříč uměleckými styly vedlejší křídlo zámku Sychrov. Na své si tak přijdou nejen milovníci zámeckých salonů bohatě zařízených nábytkem, obrazy, porcelánem a dalšími doplňky, ale také zájemci o bližší poznání dějin sychrovského zámku a zajímavostí ze života jeho majitelů. „

Všeobecnému zájmu veřejnosti se obvykle těší ryze soukromé prostory, mezi takové lze počítat i ložnici s koupelnou, připomínající jednu z dcer bývalého majitele,“ uvedl ředitel Státního zámku Sychrov Miloš Kadlec. Grabštejn v letošním roce připravuje v rámci stávající expozice připomínku přátelského vztahu Josefíny Clam-Gallasové, rozené Clary-Aldringen, a hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena a Frýdlant, který je nejdéle zpřístupněným objektem u nás, nabídne návštěvníkům skupinové prohlídky až pro 20 lidí.